You are currently viewing TOP 3 zajęć dla seniorów z demencją

TOP 3 zajęć dla seniorów z demencją

Organizowanie różnorodnych zajęć aktywizujących jest kluczowym elementem pracy z seniorami z demencją. Wymaga ona indywidualnego podejścia uwzględniającego ich osobowość, zainteresowania i stopień zaawansowania choroby. Jakie aktywności sprawdzają się w pracy z seniorami cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne? O tym w artykule.

Osoby z demencją często doświadczają różnych wyzwań związanych z utratą funkcji poznawczych, co wpływa na ich zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Dlatego ważne jest, aby aktywności proponowane były dostosowane do stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych predyspozycji i zainteresowań każdego podopiecznego. Diagnoza możliwości i potrzeb seniora pozwala na odpowiedni dobór zajęć i pomocy terapeutycznych, które przyniosą podopiecznemu najwięcej korzyści. Wśród skutecznych działań proponowanych seniorom z demencją, np. chorobą Alzheimera, należy wymienić arteterapię, reminiscencję i muzykoterapię, które omówimy poniżej. Mają one niebagatelny wpływ na jakość życia seniorów.

#1. Terapia reminiscencyjna dla osób z otępieniem

Terapia reminiscencyjna to podejście terapeutyczne, które wykorzystuje wspomnienia i doświadczenia z przeszłości, aby wspierać seniorów z demencją. Podczas tych zajęć, opiekunowie i terapeuci starają się przywołać wspomnienia seniorów, korzystając z różnych bodźców, takich jak zdjęcia, muzyka, obrazki, a nawet zapachy.

Kluczowym celem terapii reminiscencyjnej jest stymulacja procesów pamięci poprzez wspomnienie lat dzieciństwa i młodości. „Powrót do lat minionych” przywraca pozytywne wspomnienia, sprawia przyjemność i pozwala na odnalezienie oraz podtrzymywanie własnej tożsamości w obliczu choroby neurodegeneracyjnej. Znajoma muzyka, zapach domowego ciasta, oglądanie starego przedmiotu czy zdjęcia z dzieciństwa budzą też ogromne emocje.

Zadania związane z przypominaniem sobie różnych wydarzeń z życia sprzyjają stymulacji procesów pamięciowych. Podczas terapii reminiscencyjnej często poruszane są tematy związane z rodziną, przyjaciółmi czy ważnymi wydarzeniami. To pozwala na tworzenie więzi emocjonalnych między seniorami, a także budowanie relacji z opiekunami i terapeutami.

Odtwarzanie ważnych momentów życia może być dla nich nie tylko satysfakcjonujące, ale także pomocne w budowaniu poczucia satysfakcji z życia i poczucia spełnienia. Z tego powodu terapia reminiscencyjna stanowi cenny element kompleksowej opieki nad seniorami z demencją, umożliwiając im „nawiązanie relacji” z własną przeszłością, co wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie oraz jakość życia.

#2. Arteterapia dla seniorów z demencją

Sztuka stanowi niezwykle skuteczne narzędzie wspierające chorych z demencją. Malowanie, rysowanie czy lepienie z gliny to formy zajęć, które nie tylko stymulują wyobraźnię i kreatywność, lecz również wywołują pozytywne emocje u osób dotkniętych chorobą. Odczuwanie radości, satysfakcji z własnych osiągnięć artystycznych przyczynia się do poprawy nastroju i jakości życia.

Proces twórczy angażuje różne obszary mózgu – zadania związane z dobieraniem kolorów, planowaniem kompozycji czy manipulowaniem różnymi w strukturze materiałami mogą poprawić zdolności poznawcze, koncentrację i dostarczyć doznań sensorycznych. Warto sięgnąć również po elementy sensoplastyki i mindfulness-art, aby osiągnąć jeszcze więcej korzyści dla dobrostanu.

Przeczytaj także: Arteterapia oparta na uważności (Mindfullnes-Art) w aktywizacji osób starszych

Trzeba zwrócić uwagę, że dla osób z demencją, które mogą mieć trudności w komunikacji werbalnej, sztuka staje się alternatywnym środkiem wyrażania własnych emocji. Działania artystyczne pozwalają na ekspresję uczuć, myśli i doświadczeń w sposób, który nie zawsze jest możliwy za pomocą słów. Zajęcia arteterapeutyczne często odbywają się w grupach, co sprzyja budowaniu relacji społecznych. Wspólne działania artystyczne mogą sprzyjać budowaniu więzi emocjonalnych między seniorami, co jest szczególnie ważne dla utrzymania poczucia wspólnoty.

W terapii osób z otępieniem sprawdzi się na przykład kolorowanie mandali. Sięgnij zatem po publikację Mandala. 80 kolorowanek o różnym stopniu trudności dostępną w Akademii Super Seniora. To kolorowanki o prostej szacie graficznej przygotowane do wydruku na kartkach poręcznego formatu A4. Duży wybór wzoru bez problemu pozwoli Ci dobrać mandalę do możliwości Twojego podopiecznego. Warto mieć pod ręką również pakiet książek aktywizacyjnych.

zajęcia dla seniorów
Seniorka kolorująca publikację Mandala. Kolorowanka z cytatami motywującymi dla seniorów. Kliknij w foto, by ją kupić

#3. Muzykoterapia w pracy z seniorami

Muzykoterapia, czyli wykorzystanie muzyki jako formy terapeutycznej, okazuje się być skutecznym narzędziem wspierającym seniorów z demencją. Poprzez zastosowanie różnorodnych dźwięków, rytmów i melodii, tworzymy przestrzeń do stymulacji emocji, poprawy nastroju oraz łagodzenia objawów związanych z chorobą. Muzykoterapia to jednak nie tylko słuchanie, ale również ćwiczenia muzyczne, takie jak śpiewanie, taniec, gra na instrumentach czy wystukiwanie rytmu.

Dźwięki i melodie mogą wywoływać różnorodne emocje u seniorów z demencją. Muzykoterapia pozwala na odczuwanie pozytywnych uczuć, takich jak radość czy spokój, co wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie. U osób z demencją często obserwuje się trudności z komunikacją werbalną. Muzyka staje się wtedy alternatywnym środkiem wyrażania siebie, łagodząc frustracje związane z brakiem słów. Odpowiednio dobrane melodie mogą także redukować niepokój i agresję.

Warto dodać, że muzyka często wiąże się z konkretnymi momentami życia, dlatego z sukcesem włączysz ją do wspomnianej wcześniej terapii reminiscencyjnej. Wspólne śpiewanie czy uczestnictwo w muzycznych zajęciach może stanowić platformę do nawiązywania więzi z innymi uczestnikami, co jest istotne dla dobrostanu psychicznego seniorów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat aktywizacji seniorów z demencją – dołącz do uczestników szkolenia Aktywizacja seniorów z demencją. Podczas szkolenia online poznasz ponad 50 przykładów aktywności, które sprawdzą się w pracy z osobami cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne. Dowiesz się, jak stymulować aktywność poznawczą, jakie zajęcia sprawdzą się w pracy z seniorami oraz jak dobrać odpowiednie pomoce terapeutyczne. Dostaniesz również inspiracje do zajęć sensorycznych i manualnych oraz poznasz ideę Montessori w pracy z osobami starszymi.

Możesz dołączyć w każdej chwili! Kliknij w baner i poznaj więcej szczegółów.

aktywizacja seniorów z demencją
Dołącz do szkolenia online

Podsumowanie

Kluczowym elementem pracy z seniorami cierpiącymi na demencję jest organizowanie różnorodnych zajęć aktywizujących, które odpowiadają ich indywidualnym potrzebom i możliwościom. Są one sposobem na budowanie relacji społecznych, rozwijanie kreatywności oraz zachowanie jakości życia seniorów z demencją.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz