Ćwiczenia pamięci dla seniorów są bardzo ważne, ponieważ wspierają funkcje poznawcze i koncentrację. Ich regularne wykonywanie przynosi znakomite rezultaty, ale z czasem może wydawać się nudne. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? O tym w artykule.
Regularne ćwiczenia funkcji poznawczych pomagają w utrzymaniu zdolności skupienia uwagi na zadaniach. Badania wykazują, że aktywność intelektualna może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Co więcej, dzięki codziennemu wysiłkowi umysłu można też opóźnić rozwój chorób demencyjnych i dłużej zachować sprawność poznawczą swoich podopiecznych. Ale to nie wszystko, bowiem ćwiczenia pamięci dla seniorów redukują stres i poprawiają ogólne samopoczucie. Aby jednak regularność ćwiczeń nie stała się nudną rutyną, należy wdrożyć do pracy 5 ważnych zasad, o których poniżej. Zapisz je i koniecznie kieruj się nimi w swojej pracy!
#1. Angażuj obie półkule w ćwiczenia poznawcze
Kiedy seniorzy się nudzą – to znak, że ich mózg się nudzi! Rutyna i powtarzalność może zniechęcać do ćwiczeń pamięci. Dlatego ważne jest, aby stale zmieniać podejście i zadania. Przełamywanie schematów i zaskakiwanie seniorów nowymi wyzwaniami pomaga stymulować ich umysły. Ćwiczenia powinny być różnorodne i angażować obie półkule. Oprócz logicznych łamigłówek możesz przygotować zadania muzyczne, rytmiczne i językowe. Takie nowe wyzwania pozwolą utrzymać motywację i ciekawość seniorów.
#2.Ćwiczenia pamięci dla seniorów przeplataj humorem
Nie zapominaj o roli humoru w ćwiczeniach pamięci! Włącz między zadaniami element zabawy i dowcipu, np. poprzez opowiadanie żartów lub anegdot. Śmiech nie tylko relaksuje, ale także pobudza aktywność mózgu, pomagając w utrzymaniu zdolności intelektualnych. To też to doskonały sposób na łagodzenie stresu i zacieśnianie więzi z innymi uczestnikami ćwiczeń. Niech więc dowcipy stanowią integralną część sesji ćwiczeń pamięci dla seniorów, czyniąc je jeszcze bardziej atrakcyjnymi i po prostu weselszymi. Z taką myślą powstała publikacja Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów, którą znajdziesz w pakiecie książek Akademii Super Seniora.
Przeczytaj także: Jak ćwiczyć pamięć? Poznaj najlepsze ćwiczenia dla seniorów!
#3. Stawiaj wyzwania i stopniuj trudności
Kiedy wieje nudą, warto postawić przed seniorami aktywności, które stanowią wyzwanie, a jednocześnie są dostosowane do ich umiejętności i możliwości. To doskonały sposób na pobudzenie ich ciekawości i motywację do działania. Jednym z przykładów może być nauka języka angielskiego, która jest nie tylko poznawaniem słów i zwrotów, ale też fascynującą podróżą w nieznany świat kultury i komunikacji. Innym interesującym wyzwaniem jest zabawa w kodowanie. Dochodzenie do informacji ukrytych pod kodem to ciekawa przygodą, która pobudzi sprawność poznawczą na wielu płaszczyznach.
Jeśli nie wiesz jak zacząć przygodę z kodowaniem, sięgnij po gotowe karty pracy dla seniorów z Akademii Super Seniora. Publikacja Kodowanie. Karty pracy dla seniorów zawiera aż 40 propozycji zabaw, które w ciekawy i atrakcyjny sposób ćwiczą zdolności poznawcze, pamięć, analizę przestrzenną i syntezę oraz powtarzanie sekwencji. Warto ją mieć pod ręką!
#4. Zaangażuj wszystkie zmysły do pobudzania pamięci
Pamięć sensoryczna odgrywa kluczową rolę w ćwiczeniach pamięci dla seniorów. Dlatego warto wykorzystywać różne zmysły, aby pobudzać umysły seniorów. Organizowanie degustacji potraw, zabawy w rozpoznawanie zapachów czy słuchanie różnych dźwięków, takich jak ptasie śpiewy czy odgłosy natury to znakomite sposoby na wzmocnienie pamięci sensorycznej. Włączmy ulubione piosenki seniorów i poprośmy ich, by spróbowali przypomnieć sobie teksty. Poprzez angażowanie wielu zmysłów, ćwiczenia stają się bardziej kompleksowe i przyjemniejsze, a jednocześnie pomagają w utrzymaniu umysłu w dobrej kondycji. I co najważniejsze: nigdy się nie nudzą!
Przeczytaj także: Aktywna twórczość literacka seniorów. Poznaj 7 korzyści!
#5. Nie zapominaj o ruchu!
Ćwiczenia funkcji poznawczych dla seniorów często odbywają się na siedząco przy stole. Siedzenie w jednej pozycji może powodować znużenie, a już na pewno taki bezruch nie jest zdrowy dla ciała. Ćwiczenia fizyczne, takie jak taniec czy gimnastyka, wspomagają zdolność koncentracji i pamięć. Jeśli jest taka możliwość, zrób przerwę podczas zajęć i wyjdź z seniorami na świeże powietrze. Szybko przekonasz się, że dotleniony mózg pracuje lepiej, a każda przerwa spędzona aktywnie doda seniorom energii. I Tobie również!
Podsumowanie
Ćwiczenia funkcji poznawczych muszą być przemyślane w taki sposób, by były atrakcyjne dla seniorów. Ważne, by nie tylko ćwiczyły sprawność poznawczą, ale również dostarczały przyjemności. W tym celu sięgaj po humor, angażuj obie półkule i wszystkie zmysły. Jeśli zauważysz, że Twoi podopieczni się nudzą zmień rodzaj aktywności, zaproponuj coś nowego lub podnieś poziom trudności. Nie zapominaj też o ruchu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu!