You are currently viewing Arteterapia oparta na uważności (Mindfulness Art) w aktywizacji osób starszych

Arteterapia oparta na uważności (Mindfulness Art) w aktywizacji osób starszych

Arteterapia oparta na uważności (Mindfulness-Based Art Therapy) to metoda, która wykorzystuje zalety mindfulness w ramach zajęć arteterapii. Na czym dokładnie polega jej wyjątkowość i czy sprawdzi się w pracy seniorami? O tym w artykule.

Co to jest arteterapia oparta na uważności?

 Arteterapia oparta na uważności, czyli terapia sztuką oparta na mindfulness. Jej podstawę stanowi założenie, że ekspresja twórcza to dobry moment na mentalne odcięcie się od świata zewnętrznego i skierowanie ku samoświadomości.

Arteterapia oparta na uważności wywodzi się z nurtu terapii poznawczych. Po raz pierwszy mindfulness art (Mindfulness-Based Art Therapy, MBAT) jako termin wprowadziła psycholog Laury Rappaport, publikując książkę „Mindfullness and the Arts Therapies” w 2009 roku. Jej zdaniem sztuka w naturalny sposób daje możliwość praktykowania treningu uważności. Przez uważność rozumie się skupienie na „tu i teraz”, samoświadomość, wewnętrzny spokój. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sama arteterapia nie jest niczym nowym. To metoda spopularyzowana w latach 40. XX wieku polegająca na wykorzystaniu sztuki w terapii. U jej podstaw leży założenie, że poprzez ekspresję twórczą uwalniane są emocje, stres, traumy i inne negatywne uczucia skrywane wewnątrz.

Arteterapia oparta na uważności (Mindfulness-Based Art Therapy, MBAT)  to zatem wykorzystywanie filozofii mindfulness na zajęciach arteterapii. Połączenie ze sobą w naturalny sposób procesu tworzenia z wewnętrznym wyciszeniem – jak pokazują badania – przynosi świetne rezultaty. Jest to metoda nie tylko skuteczna, ale i prosta. Łatwo można wdrożyć ją podczas zajęć grupowych, a nawet korzystać z jej dobrodziejstwa w domu. To duża szansa na podniesienie jakości życia osób izolujących się w domach, chorych i seniorów zależnych.

 

Korzyści wynikające ze stosowania arteterapii opartej na uważności

Podczas zajęć mindfulness w ramach arteterapii zachodzi mnóstwo procesów mających pozytywny wpływ na organizm. Są to przede wszystkim:

 • rozwój istoty szarej w mózgu,
 • rozrost ścieżek neuronowych w mózgu,
 • poprawa intuicji i zaufania do własnego ciała,
 • stymulacja prawej półkuli,
 • wzmocnienie poczucia samoakceptacji,
 • zwiększona świadomość emocjonalna,
 • poczucie kontroli nad własnymi myślami,
 • wzrost samooceny,
 • poprawa koncentracji i uwagi,
 • wyrabianie kondycji psychicznej,
 • nabycie odporności na stres,
 • łagodzenie niepokoju i lęku
 • radość z tworzenia sztuki,
 • nauka medytacji i świadomego oddechu.
 • trening cieszenia się z danej chwili.

Wszystkie te pozytywne reakcje sprawiają, że arteterapia oparta na uważności nadaje się do pracy z dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami, dorosłymi, a także z seniorami. Tym bardziej że efekty metody zostały dowiedzione naukowo, m.in. wśród osób chorujących na nowotwory.

Arteterapia oparta na uważności dla seniorów

Prostota metody sprawia, że może z niej korzystać każdy. W przypadku seniorów sprawdzi się ona znakomicie, gdyż ekspresja twórcza to łatwy i satysfakcjonujący sposób na poprawę jakości życia osób starszych. Trzeba podkreślić, że nadaje się nawet dla tych, którzy uważają, że nie mają talentu. Tu liczy się bowiem sam proces, a nie efekt. Wyciszenie i ukojenie psychiczne, jakie daje praca tą metodą pomagają radzić sobie z trudnościami codzienności, lękami i stresem. Równowaga emocjonalna jest niezbędna do wspomagania osób z nowotworami, po przejściu traumy czy utraty bliskiej osoby. Arteterapia oparta na uważności daje również siłę psychiczną osobom mającym świadomość odejścia, np. w opiece paliatywnej czy przebywających w hospicjum. To metoda, która z powodzeniem może być praktykowana w domu i z osobami niesamodzielnymi. Wystarczy raz w tygodniu poświęcić godzinę, aby uzyskać rezultaty.

Mindfulness-art – trening uważności i tworzenie sztuki

Dla początkujących sprawdzi się kolorowanie mandali, odważniejsi seniorzy z pewnością puszczą wodzę fantazji i będą pozwalać sobie na bardziej złożone formy, eksperymentowanie kolorem, fakturami. Pamiętajmy jednak, że arteterapia oparta na uważności to nie tylko sztuka plastyczna, ale wszelkie inne przejawy aktywności twórczej: tworzenie poezji, fotografia kontemplacyjna, kolaż, muzyka, teatr. Zasady pracy są zawsze podobne do tych w proponowanych poniżej ćwiczeniu. 

Ćwiczenie Mindfulness Art. Kropkowanie.
Wypełnij szkic kropkami zrobionymi patyczkiem higienicznym maczanym. Kieruj się podanymi wskazówkami.

1. Kieruj w przekaz artystyczny swoje emocje i uczucia.
2. Zanurz się w swoim wewnętrznym świecie.
3. Słuchaj swojego oddechu i myśli.
4. Skup się na doznaniach zmysłowych.
5. Jeśli odczuwasz ból, spróbuj przelać go na papier.
6. Dobieraj kolory odpowiadające twoim aktualnym emocjom.
7. Skup się na procesie twórczym, a nie na efekcie pracy.
8. Jak się czujesz przed i po wykonaniu dzieła, czy zauważasz poprawę

Minfulness art - arteterapia oparta na uważności z książką Senior rozwija talent plastyczny
Kropkowanie karty pracy z publikacji Senior rozwija talent plastyczny

Podsumowanie

Arteterapia oparta na uważności to wykorzystywanie dobrodziejstwa treningu uważności na zajęciach arteterapii. Połączenie zalet tych dwóch metod sprawia, że człowiek w sposób naturalny podczas procesu twórczego zwraca się ku swojej samoświadomości i przeżyciom wewnętrznym. To wyciszenie i samoakceptacja sprawiają, że metoda sprawdza się szczególnie w pracy z seniorami. Wystarczy, że osoba starsza spróbuje wcielić się w rolę medytującego artysty raz w tygodniu, by odczuła wymierne korzyści dla swojej równowagi psychicznej.

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!