You are currently viewing Późna dziewczęcość na szklanym ekranie. Recenzja programu „Życie zaczyna się po 60-tce”

Późna dziewczęcość na szklanym ekranie. Recenzja programu „Życie zaczyna się po 60-tce”

Nie tak dawno pisałam, że marzy mi się, aby kobiety dojrzałe i starsze częściej grały pierwszoplanowe role. I stało się! TVN Style wyemitował pierwsze odcinki programu „Życie zaczyna się po 60-tce”. Już sama nazwa z pewnością otwiera usta niedowiarkom – ale jak to? W tym wieku?

Wciąż istnieje przekonanie, że wiek nas w pewien sposób definiuje. Kiedy ageizm ma się dobrze, do gry wkraczają media, które coraz częściej sięgają po tematy pokazujące przełamywanie barier wiekowych. Chciałoby się rzec: nareszcie!

Jedną z ciekawych produkcji wyemitowanych w ostatnim czasie jest program rozrywkowy „Życie zaczyna się po 60-tce”. Widzimy w nim grupę dojrzałych kobiet, które nie patrzą w metrykę, ale realizują odważnie swoje marzenia i pasje.

Emerytura – koniec czy nowy początek?

Utarło się przekonanie, że emerytura to nie tylko koniec aktywności zawodowej, ale też zabawy i radości. Bo przecież w tym wieku nie wypada! Wiele jednak zależy od nas samych. Jeśli przyjmiemy postawę aktywną, 60. urodziny mogą być nowym początkiem. Tak robią bohaterki programu – ciekawe świata i otwarte na drugiego człowieka. Takie, dla których metryka nie ma żadnego znaczenia. Wśród nich dj Wika, która właśnie po przejściu na emeryturę pierwszy raz stanęła za konsolą. Dziś kobieta jest ikoną aktywności w wieku senioralnym i zachęca innych do działania.

Przeczytaj także: Życie jak playlista, samotność jak cholesterol. Recenzja filmu Dj Wika

Postmenopauzalny wzlot, czyli kobiece życie zaczyna się po 60-tce

Obok dynamicznej i charyzmatycznej Dj Wiki poznajemy inne pełne wigoru kobiety: Krysię szalejącą na gokartach, Basię ćwiczącą bieg po schodach warszawskiego wieżowca oraz Basię z Poznania rapującą z młodzieżą.

Wszystkie bohaterki kochają życie i nie boją się nowych wyzwań. Tryskają energią! W niczym nie przypominają seniorek z sąsiedztwa, dla których życiową rolą jest pomoc przy wnukach. To z myślą o nich z pewnością powstał ten program, który inspiruje do zmian. Bohaterki manifestują otwarcie jego przesłanie: czas wreszcie pomyśleć o sobie! Dlaczego? Bo emerytura to dla kobiet czas postmenopauzalnej werwy. A jak mówiła Margaret Mead, amerykańska antropolożka, nie ma większej siły na świecie niż zapał kobiety po menopauzie. I to nasze bohaterki pokazują na każdym kroku: nietuzinkowym wyglądem, kobiecą iskrą, wyborem aktywności i podejściem do życia. 

Program zaskakuje wszystkich tych, którzy myślą, że życie po przejściu na emeryturę jest nudne i monotonne. To osobliwe show przełamujące skostniałe, ale wciąż funkcjonujące stereotypy. Obala mit ograniczeń wiekowych i pokazuje, że późna dziewczęcość jest taką samą fazą w życiu jak każda. A może nawet jeszcze lepszą.

Przeczytaj także: Przychodzi baba do… Srebrny felieton 

życie zaczyna się po 60-tce
Screen z programu Życie zaczyna się po 60-tce

W każdym wieku można być super!

Twórcy programu dają widzom inspirujący przekaz, że granice możliwości nie są określone wiekiem, ale naszą wolą i determinacją. Ubolewam tylko nad tym, że życie „na pełnej petardzie” po 60-tce to wciąż awangarda w naszym kraju. Chciałabym, aby program zachęcił do działania także mężczyzn. Tak trudno ich zaktywizować na emeryturze. Zwłaszcza, że aktywne panie zdominowały niemal wszystkie środowiska senioralne…

Muszę na koniec dodać jako kobieta, że jestem pełna podziwu dla wyjątkowych i barwnych bohaterek programu, które rozkwitają na naszych oczach. Takie ujęcie tematu sprawia, że program stanowi nie tylko rozrywkę, ale też zmienia spojrzenie całego społeczeństwa na starsze pokolenie. A dojrzałe panie motywuje do działania w myśl zasady, że nigdy nie jest za późno na życie z pasją. I z tego powodu gorąco go polecam! 

Udostępnij
afiliacja Super Senior Górnicka-Naszkiewicz

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz