You are currently viewing Można aktywizować z radością! Recenzja książki „Scenariusze zajęć dla seniorów z zaburzeniami neuropoznawczymi” Weroniki Pliszki

Można aktywizować z radością! Recenzja książki „Scenariusze zajęć dla seniorów z zaburzeniami neuropoznawczymi” Weroniki Pliszki

Aktywność poznawcza stanowi kluczowy element spowalniania postępu chorób otępiennych i poprawy ogólnej kondycji psychicznej seniorów. Jednak znalezienie gotowych scenariuszy zajęć, które można dostosować do indywidualnych możliwości uczestników grupy, bywa wyzwaniem. Tę istotną lukę wypełnia książka Weroniki Pliszki Scenariusze zajęć dla seniorów z zaburzeniami neuropoznawczymi. 30 pomysłów na zajęcia indywidualne i grupowe.

Praca z seniorami to pasja Weroniki Pliszki, która już w liceum zaglądała jako wolontariuszka do DPS-u. Spełniła też swoje marzenie i wraz ze znajomymi otworzyła w Łodzi Ośrodek Dziennego Pobytu i Terapii Zajęciowej dla osób starszych. Wśród wielu metod pracy upodobała sobie Motessori Senior – Montessori Lifestyle oraz techniki SR. To właśnie one dały jej – jak sama podkreśla – nowe spojrzenie na pracę z seniorami, które odzwierciedla jej książka. 

„Scenariusze zajęć…” składają się z dwóch części. Pierwsza, nazwana teoretyczną, choć lepier nazwać by ją po prostu poradnikową pełni rolę przewodnika, szczególnie cennego dla osób dopiero rozpoczynających pracę z seniorami. Autorka omawia wyzwania, z jakimi mierzy się animator lub terapeuta, a także udziela praktycznych wskazówek dotyczących organizacji zajęć. Podkreśla szczególnie, że senior to nie dziecko i wymaga dostosowanego podejścia, uwzględniającego jego potrzeby oraz ograniczenia. Podpowiada konkretnie, jak to zrobić.

Druga część zawiera gotowe scenariusze zajęć podzielone na trzy grupy tematyczne: „Poznajmy się”, „Obchodzimy święta” oraz „Praca twórcza i manualna”. Wyróżniają się one nie tylko prostotą realizacji, ale i praktycznym charakterem – angażują seniorów w wydarzenia kalendarzowe, pomagając im zachować poczucie czasu oraz sens wykonywanych działań. Znajdziemy tu zarówno warsztaty patriotyczne, jak i arteterapeutyczne, obejmujące m.in. techniki decoupage, malowanie balonem, kalkowanie, akwarele czy stemplowanie. Nie zabrakło rękodzieła – od tworzenia woreczków zapachowych i kartek okolicznościowych, po przygotowywanie gimnastycznych rekwizytów dla podopiecznych.

Jednym z najmocniejszych punktów publikacji jest jej uniwersalność. Propozycje zajęć sprawdzą się w grupach „mieszanych” – obejmujących osoby z otępieniem, jak i seniorów w dobrej kondycji poznawczej. Dołączone szablony i materiały pomocnicze znacząco ułatwiają organizację pracy, co jest niezwykle ważne dla zabieganych terapeutów i animatorów.

Scenariusze zajęć z seniorami tania książka
Kliknij, by przejść do zakupu książki lub eBooka

Weronika Pliszka kładzie duży nacisk na proces twórczy, a nie tylko na efekt końcowy. Wskazuje również, jak tworzyć proste „protezy poznawcze” – np. tablice orientacji w czasie – co pomaga seniorom odnaleźć się w codzienności. Co ważne, każdy scenariusz był testowany w praktyce, co dodaje publikacji wiarygodności poprzez zdjęcia z zajęć. Autorka chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, co stanowi ogromne wsparcie dla tych, którzy często pracują w pojedynkę i nie mają możliwości wymiany doświadczeń.

I przyznam, że aż się prosi, by w książce dać choć jedno zdjęcie uśmiechniętych twarzy seniorów, którzy ochoczo siadają do zajęć. Z jednej strony rozumiem, że ochrona wizerunku, RODO itp., ale z drugiej wiem, że senior z otępieniem pokazywany jest w mediach tendencyjnie – z obojętną twarzą, osowiałym wzrokiem, przy szpitalnym łóżku… A przecież wcale nie musi tak wyglądać i warto to pokazać w kolejnych publikacjach. A jestem pewna, że Weronika Pliszka takowe planuje, bo nie tylko uwalnia kreatywność podopiecznych, ale sama ma głowę pełną pomysłów!

Lektura tej książki przekonuje, że praca z seniorami może być fascynującą i twórczą przygodą – tak dla terapeuty, jak i dla samych podopiecznych.

Serdecznie polecam tę publikację wszystkim, którzy pracują z osobami starszymi, zwłaszcza tym z zaburzeniami neuropoznawczymi. To nie tylko skarbnica inspiracji, ale także nieocenione wsparcie w codziennej pracy. Dzięki gotowym scenariuszom zajęć, materiałom pomocniczym i praktycznym wskazówkom, książka ułatwia organizację aktywności i pozwala terapeutom oraz animatorom skupić się na bezpośredniej interakcji z seniorami. Pokazuje, że zajęcia nie muszą być schematyczne i przewidywalne, lecz mogą stać się źródłem radości, poczucia sprawczości i wspólnego przeżywania twórczych chwil. To dowód na to, że dzięki kreatywności i pasji można poprawiać jakość życia seniorów, jednocześnie czerpiąc z tego ogromną satysfakcję.

Udostępnij

Artykuł zawiera link afiliacyjny (program partnerski). Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na zakup, my otrzymamy z tego niewielką prowizję na rozwój bloga. Link afiliacyjny nie ma wpływu na wysokość ceny i nic Cię nie kosztuje. 

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jako pierwszy otrzymasz wartościowe treści!

👉 Pomysły i inspiracje aktywizacyjne

👉Artykuły poradnikowe i eksperckie

👉Nowe wydania magazynu Super Senior

👉Informacje o nowych wpisach na bloga, artykułach, wywiadach, recenzjach

👉i wiele innych!

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz