You are currently viewing Jak ćwiczyć pamięć? Poznaj najlepsze ćwiczenia dla seniorów 

Jak ćwiczyć pamięć? Poznaj najlepsze ćwiczenia dla seniorów 

Z wiekiem sprawność umysłu i koncentracja ulegają osłabieniu. Problemy z pamięcią dotyczą przede wszystkim osób starszych. Można jednak – i trzeba – tym procesom skutecznie przeciwdziałać. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak ćwiczyć pamięć, wypróbuj zaprezentowane w artykule ćwiczenia dla seniorów.

Trening umysłu, czyli ćwiczenia dla seniorów na pamięć

Dotychczas opublikowano wiele badań nad ludzką pamięcią. Ogólnie ujmując pamięć to zdolność przechowywania i przetwarzania informacji. Dzięki sprawności mózgu potrafimy odtworzyć i przywołać wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, przypominać sobie twarze, rzeczy, piosenki. Dobra pamięć jest również niezbędna w czynnościach dnia codziennego. Wiele osób zaczyna ją jednak doceniać, kiedy daje się we znaki. A szkoda, bo trening umysłu daje mnóstwo korzyści, które są nie do przecenienia. Oto najważniejsze z nich:

  • zwiększenie istoty szarej w mózgu (zwanej potocznie szarymi komórkami),
  • lepsze ukrwienie mózgu i sprawniejsza pamięć,
  • szybsza i efektywniejsza komunikacja neuronów,
  • usprawnienie pamięci krótkotrwałej,
  • zmniejszenie ryzyka demencji,
  • zwiększenie podzielności uwagi i koncentracji,
  • spowolnienie procesu starzenia się mózgu.

Jak ćwiczyć pamięć, by osiągnąć te korzyści, a jednocześnie zapewnić seniorom dobrą zabawę? Poznaj najlepsze ćwiczenia!

Ćwiczenia dla seniorów, które warto znać. 5 propozycji

Ćwiczenia na pamięć wcale nie muszą być nudne. Im bardziej będą przyjemne, tym lepsza motywacja podopiecznych do ich wykonywania. Nie chodzi przecież o to, aby zapamiętywać stosy encyklopedii, ale trenować umysł w sposób naturalny i dostosowany do wieku, zainteresowań oraz możliwości. Pomocne są w tym inspiracje codziennością. Oto ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla osób starszych.

#1. Pobudzaj umysł poprzez... dowcipy!

Przypomnij podopiecznym kilka starych, dobre kawałów i poproś o podzielenie się dowcipami z otoczeniem. Wspólnie wysłuchajcie dowcipów i spróbujcie je zapamiętać. Taka prosta czynność łączy przyjemne z pożytecznym – nie dość, że polepszy pamięć, to jeszcze zacieśni więzi międzyludzkie i dodatkowo będzie dobrym treningiem mózgu. Będzie też świetną zabawą! Warto zaczynać dzień od tego ćwiczenia, by od rana wprowadzać pozytywny nastrój wśród osób starszych.

#2. Zachęcaj do odrzucania wspomagaczy pamięci

Warto mówić osobom starszym, że nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie umysłu. Bywa, że pozbawiony wyzwań intelektualnych mózg po prostu się rozleniwia. Zachęcaj więc seniora, by bardziej polegał na swojej pamięci, na przykład niech na kolejnych zakupach postara się zapamiętać produkty, które należy kupić. Może też zrobić listę zakupów, ale niech zostawi ją w domu. Po powrocie przekona się, ile udało mu się zapamiętać. Będzie to dla niego dobre ćwiczenie na pamięć. 

#3. Proponuj gry logiczne i ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia pamięci seniorów powinny odbywać się w formie zabawy. Zaproponuj zatem gry planszowe lub karciane, stworzone z myślą o treningu umysłu. Może to być na przykład sudoku, memory lub zagadki logiczne. Regularna aktywizacja poznawcza poprzez zabawę daje dużo radości i jest w stanie przyczynić się do poprawy ukrwienia mózgu i jego pożądanej stymulacji. Możesz też sięgnąć po zeszyty ćwiczeniowe – np. Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów. Książka ta powstała z myślą o aktywizacji umysłu w sposób ciekawy i atrakcyjny. Zawiera ponad 40 interesujących łamigłówek, zagadek logicznych i językowych oraz ciekawostek. A wszystko to okraszone dobrym humorem!

Relaks z głową - książki dla seniorów trening umysłu opieka nad osobami starszymi
Seniorka pracuje z publikacją Senior ćwiczy Bystre oko.

Pakiet książek aktywizacyjnych i karty pracy dla seniorów do druku znajdziesz w Akademii Super Seniora.

#4. Organizuj aktywności na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna dostarcza dużą dawkę tlenu do mózgu, a to pobudza komórki do działania. Zachęcaj więc do spacerów czy biegania, a w deszczowe dni ćwiczcie na macie. Dobrze jest również zaplanować trening każdego poranka, co doskonale pobudzi, ale też doda energii do działania. Nie od dziś bowiem wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch! Pamiętaj, że aktywności na świeżym powietrzu mają wiele korzyści nie tylko dla fizycznego stanu organizmu, ale także dla zdrowia psychicznego. Czas spędzony na łonie natury pozwoli wam oderwać się od codziennych zmartwień i stresów. Przy okazji możecie czerpać radość z obcowania z pięknem natury – obserwując kwiaty, drzewa, ptaki czy niebo.

#5. Zaproponuj wyzwanie umysłowe

Warto zachęcać do poszukiwania nowych zainteresowań i pasji na emeryturze. Postaw przed podopiecznymi zatem jakieś wyzwanie, może to być na przykład nauka języka angielskiego. Nie przerażaj jednak seniorów gramatyką! Dobrym pomysłem ćwiczenia na pamięć jest serwowanie codziennie kilku słówek. Poznawanie ich, powtarzanie i zapamiętywanie to zastrzyk energii dla mózgu, a również mnóstwo satysfakcji. Taki regularny trening umysłu znacznie poprawi pamięć i koncentrację

Podsumowanie

Warto zachęcać do poszukiwania nowych zainteresowań i pasji na emeryturze. Postaw przed podopiecznymi zatem jakieś wyzwanie, może to być na przykład nauka języka angielskiego. Nie przerażaj jednak seniorów gramatyką! Dobrym pomysłem ćwiczenia na pamięć jest serwowanie codziennie kilku słówek. Poznawanie ich, powtarzanie i zapamiętywanie to zastrzyk energii dla mózgu, a również mnóstwo satysfakcji. Taki regularny trening umysłu znacznie poprawi pamięć i koncentrację.
 

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!