You are currently viewing Podlascy seniorzy obchodzą 10. urodziny swojego portalu!

Podlascy seniorzy obchodzą 10. urodziny swojego portalu!

Grupa około czterdziestu osób od dziesięciu lat redaguje portal podlaskisenior.pl. To głównie seniorki i seniorzy z województwa podlaskiego, którzy odważyli się stać się dziennikarzami obywatelskimi online.

Podlaska Redakcja Seniora to zespół dynamicznych i kreatywnych osób, którego celem jest wspieranie i promowanie aktywnego stylu życia seniorów, przekazywanie wartościowych informacji oraz tworzenie miejsca, gdzie mogą dzielić się swoimi historiami i doświadczeniem. Podkreślają, że obchodzą urodziny przez dwa dni w Święto Babci i Dziadka 21 i 22 stycznia, aby nie pomijać dziadków. Oczywiście był tort, a nawet dwa. Zajmują się nie tylko pisaniem i fotografowaniem, a także administracją portalu oraz publikowaniem materiałów. Poznają nowe technologie i pomagają innym seniorom w aktywności cyfrowej.

Cały czas się uczą, ostatnio ćwiczą wykorzystywanie krótkich form literackich w pracy dziennikarskiej. Tak powstają zestawy krótkich opowiadań z przypadkowych słów zgłaszanych ad hoc, opowiadań w 5 słowach, haiku, limeryków, czy fraszek. Tworzą też antologie tematyczne, ostatnio np. „Diabły z Podlasia i nie tylko – w legendach, wierszach i opowiadaniach”.

Podlaski senior to forma wolontariatu społecznego. Oprócz Redakcji w Białymstoku współtworzą go dziennikarze obywatelscy z Łomży, Sokółki, Kolna, Suwałk, Supraśla, Grajewa, Augustowa. Stowarzyszenie Szukamy Polski, w ramach którego działa Podlaska Redakcja Seniora, zaprasza do udziału w pracach redakcyjnych, pogłębienia wiedzy o mediach obywatelskich, a także zdobycia praktycznych umiejętności dziennikarskich.

 

Jesteśmy zespołem młodym, aktywnym, z inwencją twórczą i zapałem do społecznej pracy. Cały czas uczymy się dziennikarstwa obywatelskiego i mamy nadzieję, że nasza praca spodoba się Wam. Tworzymy portal jest dla dojrzałych, twórczych i aktywnych, niekoniecznie 60+. Zapraszamy do lektury i do współpracy również osoby młodsze. Nie chcemy dzielić pokoleń tylko je ze sobą łączyć. Chcemy portal rozwijać i zachęcić do współpracy zarówno seniorów, jak też ludzi młodych – studentów i licealistów.

Redakcja współpracuje z instytucjami kultury, organizacjami senioralnymi i aktywnymi seniorami z całego regionu, z Polski i zagranicy. Jest znana w Europie, ponieważ pomysł aktywizacji seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie jest popularyzowany dzięki projektom Erasmus+ realizowanym przez Stowarzyszenie Szukamy Polski (SSP) z partnerami z Portugalii, Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Cypru i Niderlandów. Pierwszy projekt europejski Silver Civic Education z udziałem 12 osób z Podlaskiej Redakcji Seniora okazał się jednym z najlepszych projektów w Polsce i otrzymał tytuł EDUinspiracje 2021 w kategorii „Aktywne uczestnictwo”.

Dziennikarze-seniorzy cały czas są otwarci na współpracę międzypokoleniową, mówią, że nie warto dzielić społeczności i zamykać się w swoich kręgach i bańkach informacyjnych. Razem ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski organizują konkurs literacki Srebro nie Złoto – otwarty również dla młodych uczestników. Podlaska Redakcja Seniora jest współorganizatorem tego konkursu. W 2024 roku odbędzie się X edycja tego konkursu, wydawane są też drukowane tomiki z utworami laureatów.

Piszcie artykuły, relacje, zaproszenia, przesyłajcie własną twórczość (wiersze, opowiadania), historię Waszego życia i relacje z wydarzeń, na których bywacie. Czekamy też na ciekawe zdjęcia Waszego autorstwa. Przyjmujemy oryginalne, prace w wersji elektronicznej z załączonym oświadczeniem woli. Kontakt z nami: podlaskisenior@gmail.com

Seniorki z pasją
Podlascy dziennikarze obywatelscy otrzymują legitymacje dziennikarskie. Na zdjęciu Jadwiga Zgliszewska i Jan Oniszczuk

Portal cały czas się rozwija. Oprócz polskiej ma również wersję angielską i esperanto, co pozwala dotrzeć do internautów nie tylko w regionie i w Polsce, ale również w Europie i świecie. A także do grupy pasjonatów esperanto, języka stworzonego w Białymstoku przez Ludwika Zamenhofa. Dziennikarze portalu są zapraszani na imprezy kulturalne, wydarzenia społeczne oraz na konferencje prasowe. Wiele organizacji i instytucji zwraca się z prośbą o patronat medialny.

Redakcja zaangażowała się też w kampanię „SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku”, której celem było pokazanie jak bardzo zmienia się wizerunek osób starszych, choć na plakatach, banerach i grafikach pojawia się ciągle siwa babunia z koczkiem i dziadunio z laseczką. Wystawa fotografii autorstwa Michała Hellera prezentująca 10 SuperSTARSów była prezentowana w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Druga część wystawy pod nazwą SuperSTARSI. Między pokoleniami prezentowała Babcie z wnuczkami w formie dyptyków.

Dziesięć lat temu, w momencie narodzin tej inicjatywy, społeczeństwo nie do końca zdawało sobie sprawę z potencjału i potrzeb seniorów. Często byli ignorowani lub uważani za osoby niezdolne do przyswajania nowych technologii i odrywające się od rzeczywistości. To właśnie ta mentalność, ta pokutująca stereotypowa wizja osób starszych, stała się inspiracją dla powstania Podlaskiej Redakcji Seniora. Jej zespół chce pokazać światu, że seniorzy mają wiele do powiedzenia i mogą mieć duży wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.

Mamy nadzieję, że będziecie zaglądać na portal podlaski-senior.pl, który tworzony jest nie tylko dla seniorów, również dla Was. Wystarczy kliknąć! 

Pozdrawia Was Podlaska Redakcja Seniora

Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!