You are currently viewing Ćwiczenia na koncentrację. 5 propozycji do aktywizacji seniorów

Ćwiczenia na koncentrację. 5 propozycji do aktywizacji seniorów

Wraz z wiekiem obserwuje się spadek koncentracji uwagi. Choć jest to spowodowane naturalnym procesem starzenia się, kluczową rolę odgrywają codzienne nawyki. Jakie ćwiczenia na koncentrację warto robić z seniorami codziennie? Oto kilka propozycji.

Koncentracja uwagi u osób starszych

Po przejściu na emeryturę aktywność umysłowa człowieka spada. Brak obowiązków i wyzwań zawodowych sprawia, że mózg najzwyczajniej się rozleniwia. Do problemów z koncentracją dochodzą naturalne procesy starzenia się, które obniżają sprawność umysłu. Dlatego tak ważne jest podejmowanie różnego rodzaju działań w ramach terapii zajęciowej i animacji czasu wolnego seniorów – wśród nich przede wszystkim aktywizacja poznawcza. Już dawno bowiem udowodniono, że regularne ćwiczenia spowalniają proces starzenia się mózgu, a nawet odwracają zmiany, które już zaszły! Warto więc poświęcić trochę czasu na rozrywkę intelektualną i ćwiczyć ją z osobami starszymi każdego dnia.

Ćwiczenia na koncentrację dla seniorów. Codzienny trening


Do ćwiczeń na pamięć i koncentrację nie potrzebujesz specjalnych przygotowań. Aktywizacja osób starszych powinna przebiegać w taki sposób, by stanowiła rozrywkę. Podczas ćwiczeń skupienia uwagi odnoś się zatem do codzienności. Zdolność koncentracji to przecież umiejętność potrzebna każdego dnia. Oto 5 ćwiczeń do wykorzystania od zaraz!

Na początek umiejętność wyciszenia się

Wiele czynności robimy automatycznie i bezwiednie: rutynowo parzymy herbatę, wkładamy bibeloty na półkę, przygotowujemy posiłki itp. Umiejętność robienia kilku rzeczy naraz podyktowana jest pośpiechem i często powoduje niepotrzebny stres, a to obniża zdolność mózgu do maksymalnej uwagi. W ramach ćwiczeń na koncentrację poproś o zrobienie tylko jednej rzeczy i maksymalne skupienie się na niej. Może to być na przykład tworzenie obrazu lub napisanie wiersza. Zadbaj, by nic nie rozpraszało Twoich podopiecznych.

Trening uważności, czyli mindfulness

Zachęć seniora, by baczniej obserwował otaczający go świat. Zapytaj go o detale, które z pozoru wydają się nieistotne. Umożliwiaj mu zatrzymanie się na chwilę, by zauważył piękno w codziennych czynnościach. Poproś go o uważne przysłuchiwanie się otoczeniu. Rozmawiaj o tym, jak to może wpływać na jego nastrój lub samopoczucie. Taka świadomość pozwoli zatrzymać się na chwilę i nauczyć się koncentrować swoją uwagę. Będzie to też okazja do snucia głębszych refleksji nad małymi czynnościami, które są tak ważnym elementem naszej egzystencji. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie metody Mindfulness art, czyli treningu uważności podczas arteterapii.

Ćwiczenia na koncentrację dla seniorów - mindfulness

Szukanie różnic i podobieństw w naszym otoczeniu – prosta i efektywna zabawa dla seniorów

Nie ma dwóch podobnych rzeczy, a dostrzeganie małych różnic może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób starszych mających problem ze skupieniem. Podczas pracy terapeutycznej lub w ramach animacji czasu wolnego zaproponuj seniorom ćwiczenie, w porównają rzeczy bliskie, ale też znane osoby. Co je różni? A co łączy? Może przypadkiem odkryjecie coś zaskakującego i nieoczywistego?! Udana zabawa gwarantowana!

Gry i planszówki dla osób starszych

Bingo, szachy czy Scrablle to świetny sposób na pobudzenie pracy mózgu seniorów. Koncentrację uwagi ćwiczą oni wówczas bezwiednie i w bardzo przyjemny sposób. Tak aktywizowana pamięć przekłada się na zdolność percepcji i poprawia koncentrację. Osoby starsze trenują przecież nie tylko umysł, ale i koordynację ręka-oko, ważną podczas wykonywania codziennych czynności. Gry i zabawy stanowią doskonały sposób relaksu i okazję do rozmów między młodszymi i starszymi graczami. Warto po nie sięgać jak najczęściej.

Trening umysłu. Ćwiczenia na koncentrację dla seniorów

Łatwym sposobem na ćwiczenie koncentracji uwagi jest sięgnięcie po wydawnictwa aktywizacyjne. Wśród propozycji rynkowych wyróżniają się publikacje wydane w Akademii Super Seniora. Zeszyty ćwiczeń do aktywizacji zawsze zagwarantują udany trening umysłu. Wystarczy mieć je pod ręką, bo zawierają zadania o zróżnicowanym poziomie trudności. W książce Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu znajdziesz zestaw ćwiczeń odpowiedni do możliwości i potrzeb osób starszych. Zawiera on zadania typu: łączenie elementów, znajdowanie różnic, szukanie par, powtarzanie sekwencji kolorów czy znaków. Spostrzegawczość i koordynację ręka-oko rozwija również publikacja Senior ćwiczy bystre oko. Obie książki znajdziesz w pakiecie aktywizacyjnym w Akademii Super Seniora.

Podsumowanie

Spadek koncentracji uwagi u osób starszych jest zjawiskiem naturalnym, ale dla lepszej sprawności należy mu przeciwdziałać. Regularne wykonywane ćwiczenia na koncentrację przyczyniają się do utrzymania umysłu w dobrej formie. Pamiętaj, że ćwiczenia powinny być dostosowane indywidualnie do możliwości każdej osoby. Wtedy praca będzie przyjemna i owocna!

Podziel się treścią

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jako pierwszy otrzymasz wartościowe treści!

👉 Pomysły i inspiracje aktywizacyjne

👉Artykuły poradnikowe i eksperckie

👉Nowe wydania magazynu Super Senior

👉Informacje o nowych wpisach na bloga, artykułach, wywiadach, recenzjach

👉i wiele innych!

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!