W Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie odbywają się niebanalne warsztaty w ramach projektu „Uwaga, strefa wspomnień”. Można do nich dołączyć bezpłatnie!
W ramach projektu seniorzy dzielą się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Ich zadaniem jest przygotowanie teczki ze „Strefy Wspomnień”. Mogą to być ręcznie spisane wiersze, wyliczanki, krótkie wspomnienia, rysunki, zdjęcia, przepisy, kartki z kalendarza, opisy dawnych zabaw i zabawek oraz inne drobne pamiątki związane z dzieciństwem uczestników. Tak przygotowaną teczkę należy przywieźć do Muzeum na zajęcia warsztatowe. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w albumie książkowym, który będzie wręczony seniorom w podziękowaniu.
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek miejscem dla seniorów?
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to placówka wielokrotnie nagradzana i uwielbiana przez dzieci i dorosłych. Ekspozycja muzealna zawiera około 150 historycznych domków, a najstarszy z nich ma ponad 200 lat. To nie są wyłącznie domy mieszkalne, ale także zakłady usługowe, sklepy, szpitale, łazienki i kuchnie, a dzięki nim możemy sobie wyobrazić, jak kiedyś ludzie żyli i pracowali, a nawet śledzić zmieniające się mody, gusta, rozwój technologii czy przemiany społeczne. Te miniaturowe budowle to takie stop klatki dawnych czasów. To jest fantastyczne miejsce do tego, aby porozmawiać o historii w bardzo różnych aspektach, ale też o architekturze czy zwyczajach. Domki pochodzą nie tylko z różnych zakątków świata, ale także z różnych epok.
Wizyta w muzeum to nie tylko radość, wzruszenie i wspomnienia, ale także mnóstwo wiedzy z historii, geografii, architektury podanej w bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób. Podczas zwiedzania nasi goście przechodzą swoisty rodzaj treningu uważności, ponieważ eksponaty pełne są drobnych szczegółów. Zwiedzający uruchamiają i ćwiczą wszystkie zmysły
– mówi Bożena Michalska z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.
Co wyróżnia projekt Uwaga! Strefa wspomnień?
Archiwizowanie wspomnień, starych dokumentów, opowiadań itp. to ciekawa lekcja historii dla młodych i cenne doświadczenie dla seniorów. Współpraca i kontakty międzypokoleniowe są tu dodatkowym atutem. Wiele osób, szczególnie starszych ma potrzebę zachowania i przekazania swoich wspomnień, opowieści rodzinnych z młodości, historii życia, miejsca w którym mieszkali lub z którymi są związani. Mają w domach unikalne zdjęcia, legitymacje, ulotki, książki – białe kruki, pamiętniki, kartki, pocztówki, stare zabawki itp. Często nie wiedzą, co z tymi skarbami zrobić, jak zabezpieczyć przed zniszczeniem, zapomnieniem lub wyrzuceniem na śmieci przez osoby niedoceniające ich historycznego i emocjonalnego znaczenia. Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, chce pomóc zbierać wspomnienia z historii i artefaktów, którymi seniorzy chcą się podzielić. Te wspomnienia zostaną uwiecznione w albumie finalizującym projekt.
Dołącz do projektu!
Program „Uwaga! Strefa wspomnień” jest skierowany do zorganizowanych grup seniorów (osób powyżej 60. roku życia) z obszarów wiejskich i miejscowości do 20 tys. mieszkańców, i/lub będących w trudnej sytuacji materialnej lub społecznej.
W ubiegłorocznej edycji programu wzięło udział wiele grup z różnych części Polski, z małych i dużych miejscowości. Seniorzy zwiedzali muzeum, dużo też rozmawialiśmy o dawnych czasach, dzieciństwie i przygotowanych przez senior w wspomnieniach w formach literackich i plastycznych. Prace, które uczestnicy przygotowali, wywołują mnóstwo emocji, uśmiechu, wzruszeń i wspomnień. Czasem aż łza w oku się zakręci. Zapraszamy do udziału w naszym programie w tym roku, koniecznie zgłoście swoją grupę. Czeka Was niezapomniana przygoda! A wspomnienia seniorów, jako element kultury niematerialnej, zostaną zarchiwizowane i zachowane dla kolejnych pokoleń.
Zgłoszenie do Programu może wysłać Klub Seniora, dom kultury, Koło Gospodyń Wiejskich, chóry, koła emerytów i każda inna instytucja formalna, posiadająca status osoby prawnej. Zgłoszenia indywidualne nie są przyjmowane.
Więcej informacji o projekcie znajdziesz na stronie organizatora.