Jeszcze wiele osób starszych stroni od działań aktywizacyjnych. A szkoda, bo ich wartość dla dobrostanu jest nie do przecenienia. Wśród przyczyn takiego stanu leżą mity, które seniorzy sami powielają. Jakie? O tym w artykule
Współczesne społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę z potrzeby aktywizacji seniorów, zrozumienia ich potencjału oraz stworzenia warunków sprzyjających pełnemu uczestnictwu w życiu społecznym. Pomimo postępującej świadomości, wciąż jednak krążą wokół tego tematu liczne mity i stereotypy, które mogą znacząco wpływać na samopoczucie i podejście osób starszych do aktywności. W niniejszym artykule skupimy się na trzech najczęściej występujących mitach, które w pewien sposób utrudniają pełną aktywizację seniorów.
Mit 1: Rolą babci jest opieka nad wnukami
Pierwszym mitem, który słyszę z ust seniorek, jest przekonanie, że główną rolą babć i dziadków jest opieka nad wnukami. Oczywiście, dziadkowie pełnią ważną rolę w życiu rodzin, ale zakładanie, że ich jedynym zadaniem jest pilnowanie wnuków, to niedocenianie ich potencjału. Seniorzy mają swoje pasje, zainteresowania i bogate doświadczenie życiowe. Chcą żyć pełnią życia, ale niekiedy nie potrafią być asertywni wobec bliskich. Nie mogą ograniczać się jedynie do roli opiekuna, ale powinni szukać aktywności, które dostarczą im radości i spełnienia. Na szczęście w ostatnim czasie stereotyp babci zmienia się i seniorki bez wyrzutów sumienia rezerwują czas tylko dla siebie. I bardzo dobrze!
Mit 2: Aktywni są ci, którzy mają pieniądze
Innym powszechnym mitem jest przekonanie, że aktywność jest zarezerwowana dla tych, którzy mają dostęp do dużych środków finansowych. Ta błędne myślenie sprawia, że niektórzy seniorzy czują się wykluczeni z różnorodnych form aktywności z powodu braku funduszy. Prawda jednak jest taka, że aktywność nie zawsze musi być kosztowna. Wiele działań można podjąć praktycznie za darmo, takich jak spacery, czytanie, zabawy literackie – pisanie poezji czy rozmowy z przyjaciółmi. Ważne jest, aby dostrzegać bogactwo doświadczeń i wartości, które można zdobyć w wyniku różnorodnych aktywności, niezależnie od sytuacji finansowej.
Mit 3: Trzeba mieć zdrowie, by być aktywnym
Kolejnym powszechnym mitem jest przekonanie, że aby być aktywnym, trzeba mieć doskonałe zdrowie. Oczywiście, zdrowie jest ważne, ale aktywność może przyjąć różne formy dostosowane do indywidualnych możliwości zdrowotnych. Seniorzy, nawet ci z pewnymi ograniczeniami zdrowotnymi, mogą znaleźć aktywności dostosowane do swojego stanu zdrowia, takie jak lekkie ćwiczenia fizyczne, joga dla seniorów, malowanie, kolorowanie, gry planszowe czy inne formy aktywizacji adekwatne do ich możliwości i potrzeb. Wielokrotnie udowodniono, że jakakolwiek aktywność wpływa pozytywnie na zdrowie, wspierając utrzymanie sprawności fizycznej i psychicznej.
Odejście od stereotypów i mitów otwiera seniorom drogę do odkrywania nowych pasji, rozwijania się i uczestniczenia w życiu społecznym. Promujmy działania proaktywne, by emerytura była czasem pełnym nowych możliwości i doświadczeń, a nie ograniczeń.
Jeśli temat aktywizacji interesuje Cię zawodowo – dołącz do uczestników kursu Aktywizacja seniorów. Wspieranie aktywnego starzenia w pracy z seniorami. Odkryjesz w nim specyfiką pracy z osobami starszymi i poznasz ich postawy wobec starzenia. Ta wiedza pomoże Ci ocenić możliwości seniorów i wydobyć ich ukryty potencjał. Dowiesz się również jak wdrożyć ideę aktywnego starzenia się do swojego warsztatu pracy, dostaniesz praktyczne wskazówki dotyczące organizacji aktywności seniorów. Będziesz potrafić inspirować do działań proaktywnych i skutecznie planować czas wolny. Ale to nie wszystko!
Kurs da Ci także kompleksowe przygotowanie do pokonywania barier i trudności. Będziesz wiedzieć wszystko na temat udanej komunikacji z seniorami oraz diagnozowania ich potrzeb. Dzięki praktycznym wskazówkom nauczysz się aktywizować seniorów dotkniętych chorobami otępiennymi i mających problemy z poruszaniem się.
Kurs da Ci także kompleksowe przygotowanie do pokonywania barier i trudności. Będziesz wiedzieć wszystko na temat udanej komunikacji z seniorami oraz diagnozowania ich potrzeb. Dzięki praktycznym wskazówkom nauczysz się aktywizować seniorów dotkniętych chorobami otępiennymi i mających problemy z poruszaniem się.
Dołącz do kursu, aby otrzymać proste pomysły aktywizacyjne do wdrożenia od zaraz. Dostaniesz w nim propozycje metod, które zawsze się sprawdzają do ćwiczenia kluczowych umiejętności i rozwoju. Dowiesz się jak kształcić partycypację społeczną i naucz się aktywizować także tych, którzy na co dzień są mniej aktywni.