You are currently viewing Krajowy Rejestr Domów Opieki – legalność i jakość pracy placówek opiekuńczych pod kontrolą

Krajowy Rejestr Domów Opieki – legalność i jakość pracy placówek opiekuńczych pod kontrolą

Opiekunowie seniorów stają dziś przed ogromnym dylematem wynikającym z obaw co do jakości usług oferowanych przez domy opieki, którym mają powierzyć opiekę nad bliską osobą. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza prywatnych placówek. Niektóre z nich funkcjonują jako podmioty gospodarcze oferujące usługi hotelowe – nie działają zatem legalnie, by nie być stale monitorowanym. Odpowiedzią na ten niebezpieczny proceder i społeczny problem jest  Krajowy Rejestr Domów Opieki wdrażany przez Fundację Senior-Care.

Sytuacja opieki instytucjonalnej w Polsce

Dom Opieki to forma całodobowej pomocy instytucjonalnej ustanowiona przez prawo. To miejsce przebywania osób, którym rodzina – z różnych przyczyn – nie może zapewnić należytego wsparcia w miejscu zamieszkania. W Domu Opieki seniorzy otrzymują pomoc dostosowaną do swoich możliwości i potrzeb, mają zapewnioną rehabilitację oraz opiekę medyczną. Dbałość o ich dobrostan przejawia się również w organizowaniu zajęć aktywizacyjnych, terapii zajęciowej i włączaniu w życie wspólnoty. Wartość placówek opiekuńczych w podnoszeniu jakości życia osób wymagających całodobowej opieki jest nie do przecenienia, ale w Polsce ta forma pomocy wciąż budzi negatywne emocje. Powodem tego jest brak zaufania do tego typu instytucji spowodowany przez niepokojące doniesienia medialne o przemocy, zaniedbywaniu podopiecznych i różnych innych nieprawidłowościach. Szczególnie rzecz ma się do prywatnych placówek, gdzie standard świadczonych usług może pozostawiać wiele do życzenia, a samo funkcjonowanie domu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej – nielegalne. Raporty Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawiają złudzeń – obserwujemy wzrost tego typu procederu, bo „pod przykrywką” usług pobytowych czy hotelowych firmy skutecznie unikają nadzoru ze strony odpowiednich służb. Ponieważ systemowo problem ten nie został dotąd rozwiązany, powstał Krajowy Rejestr Domów Opieki, któremu poświęcony jest ten artykuł.

Czym jest Krajowy Rejestr Domów Opieki?

Rozwiązaniem problemu godnej opieki zajęła się Fundacja Senior-Care. Jednym z realizowanych przez nią projektów jest Krajowy Rejestr Domów Opieki działający na zasadzie ogólnodostępnego internetowego rejestru. W ogólnopolskim serwisie www.krdo.pl odnajdziemy listę zweryfikowanych placówek, którym bez obaw możemy powierzyć bliską osobę. Korzystanie z niego jest bezpłatne, a co najważniejsze – daje gwarancję, że zarejestrowane miejsce jest legalne i godne zaufania. To prosty, a zarazem bardzo skuteczny pomysł założycieli fundacji na walkę z „szarą strefą” branży opiekuńczej, która niesie ogromne zagrożenie dla osób starszych. Trzeba również podkreślić, że weryfikacja – poprzez podniesienie jakości opieki w Polsce – pozwoli rozprawić się z negatywnym wizerunkiem placówek opiekuńczych w Polsce. A to również bardzo istotny problem.
 

Jak znaleźć placówki opiekuńcze w Krajowym Rejestrze Domów Opieki?

Korzystanie z Krajowego Rejestru Domów Opieki jest bardzo proste i poradzi sobie z nim osoba w każdym wieku. Wystarczy wejść na stronę www.krdo.pl i tam znajdziemy całą bazę bezpiecznych i rekomendowanych placówek opiekuńczych w Polsce. Za pomocą prostej w obsłudze i intuicyjnej wyszukiwarki możemy sprawdzić placówki w swojej okolicy, wpisując nazwę miasta czy gminy lub wybierając kursorem odpowiednie miejsce na mapie. Atutem rejestru jest także pokazanie standardu, jaki oferuje dana placówka – system wyróżnia placówki rekomendowane, oferujące standardy opieki na bardzo wysokim poziomie. Stworzenie tak zaawansowanego i jednocześnie prostego narzędzia śmiało można określić jako kamień milowy w branży opiekuńczej. Dzięki niemu zainteresowani szybko zapoznają się z ofertą miejsc w najbliższej okolicy, ale również będą mogli wybrać to najlepiej przystosowane do możliwości i potrzeb seniora. Mając gwarancję godnej opieki, będą spokojni o najbliższą osobę.
 

Warto wiedzieć!

Krajowy Rejestr Domów Opieki powstał w ramach współpracy z Krajową Izbą Domów Opieki pełniącą rolę rzecznika i patrona placówek całodobowej opieki długoterminowej oraz ich Pensjonariuszy, m.in. poprzez wspieranie placówek, realizowanie programów partnerstwa strategicznego, edukację w formie szkoleń i konferencji dla kadry menadżerskiej i opiekuńczej. Korzystają z tego domy opieki i Domy Pomocy Społecznej w całej Polsce. 

Podsumowanie

Różne sytuacje życiowe powodują, że rodzina musi powierzyć seniora instytucji opiekuńczej. Troska o bezpieczeństwo bliskiej osoby w takiej placówce zrodziła potrzebę weryfikacji i oceny jakości pracy w polskich domach opieki. Z taką inicjatywą wyszła Fundacja Senior-Care, która nie tylko zebrała i opracowała wszystkie dane, ale również oceniła standard opieki i stale monitoruje rzetelność placówek w całej Polsce. Na bieżąco udostępnia te informacje bezpłatnie szerokiemu gronu osób zainteresowanych. Nie mam wątpliwości, że to ogromne przedsięwzięcie zasługuje na szczególne uznanie i będzie nieocenioną pomocą w wyborze odpowiedniego domu opieki dla seniora.

afiliacja Super Senior Górnicka-Naszkiewicz
Please share this

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!