Wykłady audytoryjne stanowią ważne ogniwo w realizacji zadań edukacyjnych Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pisze o nich dziennikarz obywatelski Kazimierz Nawrocki.
Wykłady audytoryjne w ramach zadań edukacyjnych Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się raz w miesiącu w auli Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim i mają charakter otwarty. Dotyczą różnych dziedzin nauki, kultury, literatury, psychologii, medycyny, turystyki, filozofii i spraw społecznych. Dzięki temu, że wykładowcami są pracownicy naukowi, animatorzy kultury, hobbyści oraz znaczące osoby cieszące się dużym autorytetem i osiągnięciami w różnych dziedzinach życia społecznego spotkania edukacyjne z seniorami są okazją do wymiany informacji, dyskusji, a także bardzo często źródłem głębokich przeżyć i refleksji.
Wykłady te były zawsze bardzo oczekiwanymi przez słuchaczki i słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu zajęciami, stąd cieszyły się dużą frekwencją. Tak było też w nowym roku akademickim podczas pierwszego wykładu audytoryjnego prowadzonego przez Ewę Walasz, magister pielęgniarstwa – specjalistę w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, neurologopedę klinicznego i pedagoga, pt. „Rozważania na temat wpływu stanu zdrowia na stan ducha”, w którym uczestniczyła ponad 100 osobowa grupa członków Stowarzyszenia OUTW. Dzień 7 listopada 2023 roku stał się dla seniorów ze środowiska uniwersyteckiego okazją do pogłębienia wiedzy o zmianach zachodzących w organizmie ludzkim wraz z procesem starzenia się.
Rozpoczynając wykład Ewa Walasz, prywatnie miłośniczka sztuki i zwierząt wszelkiej maści, członek Ostrowskiego Stowarzyszenia Miłośników Zwierząt, podziękowała za za-proszenie na spotkanie z seniorami, o których wiedziała, że swoją postawą i zaangażowaniem pokazują każdego dnia, w jak różnorodny sposób można aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Wyraziła podziw dla ich pozytywnego nastawienia do życia mówiąc: Co za frekwencja! Super, że jesteście ze mną! Cieszę się, że posiadacie niesłabnący zapał i motywację do poszerzania swoich horyzontów, że emanuje od Was tyle ciepła, radości i optymizmu.
Poruszający, pełen empatii wykład, prowadzony w znakomitym nastroju, przy radosnym spojrzeniu w przyszłość wzbudził wśród słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu duże zainteresowanie, był przyczynkiem do twórczej, owocnej dyskusji, pobudził do myślenia i refleksji. W pamięci wielu uczestników tego niezwykłego spotkania edukacyjnego pozostały wypowiedziane przez wykładowcę po prelekcji słowa: Dodajmy życia do lat a nie lat do życia.
Zafascynowana atmosferą wyjątkowej serdeczności, z jaką się spotkała podczas wykładu z seniorami, Ewa Walasz wyraziła wdzięczność za pozytywny klimat spotkania, za uśmiechy, dobre słowa i przyjazne gesty. To były dla mnie – podkreśliła – wzruszające momenty, kiedy poprzez sympatyczny kontakt z osobami w jesieni życia mogłam przekonać się, jak moja wiedza i relacje z pacjentami, zwłaszcza z osobami niepełnosprawnymi, zostały zauważone i docenione. To porusza moje serce i przywołuje ciepłe myśli i uczucia.
Po zakończeniu wykładu była okazja do pamiątkowych zdjęć oraz indywidualnych rozmów z prelegentem. Warto zauważyć, że sporo członków ostrowskiego uniwersytetu zapisało się podczas tego edukacyjnego spotkania na warsztaty Mindfulness, organizowane przez Perspektywę Przestrzeń Zdrowia i Rozwoju w Ostrowie Wielkopolskim, pokazując jak taka forma relaksu jest dla nich ważna.
Dziękując za ciekawy wykład audytoryjny, prezes Aleksandra Biegańska zapewniła słuchaczy, że zajęcia na temat zdrowego stylu życia będą w przyszłości kontynuowane.
Kazimierz Nawrocki
fot. Adam Ulichnowski