Po przejściu na emeryturę wiele osób nie potrafi zagospodarować sobie wolnego czasu. Zapominają, że aktywnym można być nawet w domu. Codzienna aktywizacja to klucz do szczęścia i zachowania dobrego stanu ciała i ducha. Ale co robić? O tym w artykule.
Czy emerytura musi oznaczać monotonię? Absolutnie nie! Istnieje mnóstwo fascynujących aktywności, które można wykonywać bez wychodzenia z domu. W tym artykule poznasz różnorodne pomysły na to, jak być aktywnym i pełnym energii każdego dnia, wzbogacając swój styl życia na emeryturze. Odkryjemy razem fascynujący świat zajęć, które pozwolą Ci rozwijać zainteresowania, utrzymywać sprawność umysłową i czerpać radość każdego dnia. Gotowy na nowe wyzwania?
Leniuchowanie przed telewizorem czy relaks z głową?
Jeśli po przejściu na emeryturę Twoim najlepszym przyjacielem stała się kanapa, czas to zmienić. Włączony stale telewizor „pożera” mnóstwo czasu. Godziny spędzone przed ekranem wcale nie sprawiają, że czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że taki siedzący tryb życia pogorsza naszą kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Postaw więc na codzienną rozrywkę, która przyniesie przyjemność i korzyści dla organizmu. O czym mowa? O aktywizacji poznawczej.
Zamiast siedzieć przed telewizorem, weź do ręki ciekawą książkę podróżniczą, często sięgaj po łamigłówki i gry logiczne. W ten sposób uaktywnisz swój mózg i rozbudzisz ciekawość świata. Już kilka minut dziennie spędzonych na treningu umysłu poprawia nastrój i pobudza szare komórki. Takie ćwiczenia zapewniają wzmożony przepływ krwi do mózgu, co stanowi doskonałą profilaktykę chorób demencyjnych oraz pomaga zahamować proces starzenia się mózgu.
Jeśli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu tego rodzaju aktywności, z pomocą przyjdzie Ci książka Relaks z głową. Rozrywka i trening pamięci dla seniorów. Znajdziesz w niej nie tylko ćwiczenia poprawiające pamięć, ale także dowcipy, ciekawostki, ćwiczenia językowe i na spostrzegawczość. To kompleksowe rozwiązanie na nudę!
Hobby dla seniora – odkop lub odkryj swoje talenty na emetyturze!
Na emeryturze niewiele osób wraca do hobby, które zarzuciło przed laty. A szkoda, bo po zakończeniu kariery zawodowej przybywa więcej czasu na realizację zainteresowań i pasji. To idealna okazja, aby odkryć na nowo swoje dawne hobby i poświęcić mu więcej uwagi. Może to być malowanie, rysowanie, tworzenie biżuterii, pisanie wierszy czy nawet ogrodnictwo. Możliwości są nieograniczone, a wiek niekoniecznie musi stanowić przeszkodę. Można szukać inspiracji w książkach aktywizacyjnych, kursach online, czy również uczestniczyć w lokalnych klubach i grupach, które skupiają osoby o podobnych zainteresowaniach. Zawsze warto spróbować też czegoś nowego!
Wiele osób lubi poświęcać się swoim pasjom w domowym zaciszu, szczególnie jeśli jest to rysowanie i malowanie. Wystarczą farby, kilka przyborów i blok rysunkowy, aby rozpocząć przygodę ze sztuką plastyczną. Jeśli czujesz, że to pasja dla Ciebie, sięgnij po publikację Senior rozwija talent plastyczny. Zawiera ona wiele pomysłów i inspiracji, które pomogą Ci wydobyć twórczy potencjał i stworzyć efektowne dzieła. Książka oferuje również gotowe szablony ułatwiające pracę. Warto ją mieć pod ręką!
Co robić na emeryturze? Po prostu zacząć aktywnie żyć!
No właśnie! Jak zacząć i się nie zniechęcić? Praktyka pokazuje, że najłatwiej swoją domową aktywizację rozpocząć od kolorowanek. Kolorowanie jest łatwe i przyjemne. Kiedy sięgniesz po odpowiednie materiały, stworzone przez Ciebie prace będą atrakcyjne i dadzą dużo satysfakcji. Na początek pokoloruj mandalę, czyli rysunek na planie koła charakteryzujący się precyzją i dokładnością geometryczną. Rysowanie i kolorowanie mandali ma kojący efekt, pomaga wyciszyć się, łagodzi napady lęku i naturalnie redukuje stres. Gotowymi mandalami ozdobisz kartkę, ulubiony notes lub stworzysz własne dzieło sztuki. Czyż to nie wspaniały start?
Podsumowanie
Wolny czas na emeryturze można spędzać aktywnie i twórczo. Niezależnie od tego, czym się interesujesz, nawet w domu masz możliwość rozwijania swoich pasji, utrzymania sprawności umysłowej i czerpania radości z codziennych aktywności. Warto odkrywać nowe zainteresowania i korzystać z dostępnych materiałów, które pomogą Ci w tym procesie. Wszystkie proponowane w artykule publikacje znajdziesz w Akademii Super Seniora.
Ostatnie wpisy
- #RówneSzanse. Kongres Gospodarki Senioralnej
- „Sektor pomocy społecznej wymaga wsparcia – nie tylko finansowego, ale także merytorycznego”. Srebrny wywiad
- Pożegnanie lata: 3 scenariusze zajęć terapeutycznych dla seniorów
- 5 pytań na 5-lecie Super Seniora
- Budowanie marki w branży senioralnej – na co zwrócić uwagę?