You are currently viewing „Piszę, bo życie za mną chodzi!”. Z cyklu #Seniorki z pasją

„Piszę, bo życie za mną chodzi!”. Z cyklu #Seniorki z pasją

Ewa Kołacz to kobieta wielu pasji. Pisze wiersze, recytuje, śpiewa. Ale to nie wszystko! Stworzyła przestrzeń, gdzie na nowo żyją dawne muzyczne perełki. W jej wykonaniu brzmią naprawdę osobliwie. Poznajcie kolejną osobę z cyklu „Seniorki z pasją”! 

Ewa Kołacz od dzieciństwa lubiła śpiewać. Będąc nastolatką szlifowała swój talent. Brała udział nie tylko w lokalnych występach, ale i dużych konkursach oraz festiwalach. Wszędzie, gdzie się pojawiała, odnosiła sukcesy. Wkroczenie w dorosłość spowodowało artystyczna pauzę na długie lata.

Kiedy przyszło życie – studia, małżeństwo, dzieci – trzeba było zapomnieć. Potem wnuki, praca. Na 47 lat zrezygnowałam z siebie…

– mówi Pani Ewa. Prawie całe swoje życie przepracowała z dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Ukończyła metodykę pracy kulturalno-oświatowej, pedagogikę specjalną ze specjalizacjami rewalidacja i resocjalizacja, studium niekonwencjonalnych metod leczenia w zakresie masażu i refleksoterapię stóp.

Przełomowym momentem w jej życiu był udział w konkursie „Miss po pięćdziesiątce”. Dowiadując się o konkursie, postanowiła zrobić coś dla siebie. Choć wycofała się na pewnym etapie, zaniepokojona niejasnościami organizacyjnymi konkursu, to jednak przyszła refleksja, że kobiet wartościowych jest bardzo dużo, ale trzeba działać, aby otworzyły się na świat.

Z wieloma obiekcjami przyszłam wtedy do Centrum Kultury z propozycją zrobienia recitalu dla seniorów. Uważałam, że należy coś zrobić, by wyciągnąć ich z domu. A kiedy przyszła pandemia, nie mogłam przeboleć, że starsi siedzą w domu i patrzą w telewizor. Odważyłam się i zaczęłam śpiewać w sieci. Chociaż przyznaję, że opanowanie martwego ekranu długo trwało 

– dodaje Ewa Kołacz. Na swoim koncie ma wiele występów. Odważyła się nawet wziąć udział w programie „Szansa na sukces”. Teraz na facebookowej grupie przywołuje przeboje dawnych idoli, począwszy od międzywojnia. Opracowuje je po swojemu, dodając głosowe interpretacje. To przypomina jej słuchaczom lata młodości lub postacie bliskich – dziadka, który grał te utwory czy babcię puszczającą je z adapteru. Chce tworzyć dla amatorów muzycznych perełek, ale także dla siebie.

Jej artystyczna dusza ciągnie również do twórczości poetyckiej. Pisze wiersze, a kilka lat temu zabrała się także za pisanie książki na temat osób ważnych w jej życiu. Poezja jednak bardziej gra jej w duszy.

Piszę, bo życie za mną chodzi – czuję wewnętrzny niepokój. Jeśli człowiek dostał coś od kogoś z góry – coś więcej niż inni – nie może tego zagrzebać. Czasem trzeba pokonać bariery, dojrzeć. Sama się zastanawiam, dlaczego dopiero teraz to wszystko robię, po 60. roku życia.

seniorki z pasją Ewa Kołacz

Ewa Kołacz oprócz śpiewania, recytowania i pisania, próbuje również rysować z natury. Dużo radości przynosi jej kontakt z osobami starszymi, który ma dzięki zaangażowaniu w mały wolontariat w domu opieki. Swoją postawą z pewnością inspiruje tamtejszych mieszkańców do aktywności. Taka śpiewająca dusza potrafi dać innym ogromną motywację i dużą dawkę pozytywnej energii!

Akcja #Seniorki z pasją!

Ciekawość świata nie mija wraz z wiekiem – wręcz przeciwnie, u seniorów jest ona coraz większa! Dlatego powstał cykl „Seniorzy/ Seniorki z Pasją”. To inspirujący projekt Barbary Górnickiej-Naszkiewicz, który pokazuje, że w każdym wieku można odkrywać nowe obszary życia – być po prostu super!

W dzisiejszych czasach wiek to tylko liczba, a seniorzy udowadniają, że pasja i energia nie znają granic! Pragniemy przybliżyć Czytelnikom fascynujące historie i zainteresowania osób starszych.

Seniorzy z Pasją udowadniają, że emerytura to czas odkrywania i rozwijania swoich prawdziwych pasji. W naszej akcji poznasz seniorów o różnorodnych zainteresowaniach: artystów, którzy malują, rzeźbią, czy fotografują, miłośników sportu, ale również tych, którzy skupiają się na pracy społecznej i charytatywnej. Ich zaangażowanie w sprawy społeczne przynosi realne zmiany w życiu innych ludzi. Nie brakuje tu pasjonatów literatury, historii, czy nawet nowych technologii. 

Zachęcamy do poznawania tych niezwykłych historii i dzielenia się nimi. Jeśli jesteś seniorem z pasją lub opiekujesz się takim seniorem – napisz do nas! Wspólnie pokażemy, że na życie z pasją nigdy nie jest za późno!

Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz