Coraz większą uwagę zaczynamy przykładać do aktywnego starzenia. W tym kontekście niezwykle istotną rolę odgrywa rozwijanie zainteresowań i utrzymanie aktywności umysłowej seniorów. Pomocne w realizacji tych celów jest sięgnięcie po książki. Czym się kierować przy zakupie książek dla seniorów i jakie publikacje zawsze się sprawdzą? O tym w artykule.
Jakie książki dla seniorów wybrać?
Przy wyborze książek dla osób starszych warto kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Najważniejszym czynnikiem, który należy uwzględnić są zainteresowania. Upewnij się, jaka tematycznie książka odpowiada zainteresowaniom seniora. Czy preferuje on historie podróżnicze, biografie, literaturę piękną czy może fascynuje go rozwijanie umiejętności w różnych dziedzinach? Odpowiednie dopasowanie tematu do pasji czytelnika sprawi, że lektura stanie się bardziej atrakcyjna i angażująca.
W przypadku seniorów, dla których wzrok może być mniej sprawny, ważne jest wybieranie książek z czytelną czcionką, klarownym drukiem oraz przemyślaną strukturą tekstu. Unikaj pozycji o zbyt małej czcionce lub zbyt gęstym układzie, bo to utrudnia czytanie. Format książki również ma znaczenie. Warto zwrócić uwagę na to, czy książkę można zabrać ze sobą np. w podróż, czy jest poręczna i jednocześnie ma dużą czytelną czcionkę.
Dopasowanie wyboru książek do indywidualnych potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego jest kluczowe dla zapewnienia satysfakcji i korzyści z lektury. To również szansa na rozwijanie umiejętności, zachowanie aktywności umysłowej oraz czerpanie przyjemności z literatury.
W kontekście aktywnego starzenia dużą wartość mają książki aktywizacyjne. Mogą to być zeszyty ćwiczeń z zadaniami do treningu umysłu z łamigłówkami i innymi formami zadań logicznych, które zapewnią intelektualną stymulację i rozwijanie umiejętności poznawczych. Ale są również i takie pozycje, które rozwijają na wielu płaszczyznach – od kreatywnego myślenia po rozwój zainteresowań i pasji. Jakie to książki? Przykłady poniżej.
Książki dla seniorów, które stymulują aktywne starzenie
W pracy z seniorami niezwykle pomocny jest Pakiet 4 książek aktywizacyjnych z Akademii Super Seniora. W jednym miejscu zgromadziliśmy różnorodne zadania, umożliwiając każdemu nie tylko utrzymanie kluczowych funkcji umysłowych, lecz także rozwijanie się i czerpanie radości. W skład pakietu wchodzą publikacje: Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów, stymulująca w formie zabawy aktywność poznawczą, Senior rozwija talent plastyczny z szablonami i inspiracjami do prac twórczych, Mandala. Kolorowanka z cytatami motywacyjnymi przygotowana z myślą o wspaniałych właściwościach mindfulness art oraz Senior ćwiczy bystre oko – książka do ćwiczenia percepcji wzrokowej i uważności.
Mając cały komplet, dbasz o aktywność na różnych płaszczyznach. Pakiet ten został bowiem tak przygotowany, by stymulować wiele obszarów i pomagać opiekunom, terapeutom i animatorom w utrzymaniu kluczowych zdolności podopiecznych, takich jak:
- stymulowanie funkcji poznawczych,
- ćwiczenie i rozwijanie pamięci operacyjnej,
- podtrzymywanie sprawności rąk,
- doskonalenie koordynacji ręka-oko,
- nabywanie cierpliwości i umiejętności samodzielnego działania,
- otwarcie się na sztukę i życie wewnętrzne,
- wyrażanie twórczej ekspresji każdego seniora, nie tylko tych zdolnych plastycznie,
- radzenie sobie ze stresem i poczuciem samotności,
- ćwiczenie uważności,
- aktywne korzystanie z czasu wolnego.
Duża czcionka, dostosowanie zadań do możliwości, potrzeb i zainteresowań seniora sprawiają, że zawsze osiągniesz sukces bez wysiłku. Gdy ten zestaw książek znajdzie się w Twojej bibliotece, monotonia nie będzie Ci straszna! Dodatkową zaletą wydawnictwa Super Senior jest dostępność książek w formie A4 do druku – Pakietu aktywizacyjnego PDF. Takie rozwiązanie sprawdza się w pracy animatorów, terapeutów i opiekunów, którzy mają wszystko, czego potrzebują zawsze pod ręką w postaci gotowych materiałów do zajęć. Sięgaj po nie jak najczęściej!
Przeczytaj także: Książki dla seniorów czy karty pracy PDF – co wybrać, by efektywnie pracować z osobami starszymi?
Podsumowanie
Warto sięgać po książki dla seniorów, które stymulują aktywne starzenie. Są to publikacje skonstruowane tak, aby wspierać różne obszary rozwoju i pomagać w utrzymaniu kluczowych zdolności osób starszych: sprawności rąk, funkcji poznawczych oraz koordynacji ręka-oko. Książki Akademii Super Seniora również zachęcają do odkrywania własnego potencjału, rozwoju, kreatywności i wyrażania twórczej ekspresji. Korzystanie z takiego zestawu ułatwia pracę z osobami starszymi w wieku emerytalnym i zapewnia aktywność na wielu płaszczyznach.