You are currently viewing Kolorowanki dla dorosłych – czy sprawdzą się w pracy z seniorami?

Kolorowanki dla dorosłych – czy sprawdzą się w pracy z seniorami?

Kolorowanki dla dorosłych są coraz bardziej popularne, co widać na rynku wydawniczym. Czy sprawdzą się one w pracy z seniorami, czy jednak lepiej zaopatrzyć się w materiały dedykowane osobom starszym? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj do końca.

Dlaczego warto sięgać po kolorowanki w pracy z seniorami?

Kolorowanki doskonale nadają się do zajęć terapii zajęciowej i jako forma animacji czasu wolnego w każdym wieku. Kolorowanie to prosta czynność, która redukuje stres i wycisza. Praca z kolorowankami wymaga skupienia, koncentracji i precyzji ruchów dłoni. Te sprawności szczególnie należy podtrzymywać u osób starszych.

Warto jednak podkreślić, że ta łatwa aktywność pobudza wyobraźnię i kreatywność. Kolorowanki dla seniorów pozwalają eksperymentować z różnymi kolorami, wzorami i technikami, co daje im możliwość ekspresji twórczej. Kolorowanie to również świetne zaproszenie do arteterapii, mindfulness-art i wprowadzenie do zabawy sztuką plastyczną. W pracy z seniorami śmiało po nie sięgaj!

Co różni kolorowanki dla dorosłych od kolorowanek dla seniorów?

Kolorowanki dla dorosłych można kupić w niemal każdym markecie, księgarni czy kiosku. Ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena i łatwa dostępność. Przyglądając się im jednak z fachowym okiem, szybko można zauważyć, że zupełnie odbiegają od kolorowanek wykorzystywanych w pracy osobami starszymi. Co różni na pozór dwa podobne produkty? Oto najważniejsze różnice.

Kolorowanki dla dorosłych a kolorowanki dla seniorów: inny cel kolorowania

Kolorowanki dla dorosłych to zwykle kolorowanki antystresowe, czyli – jak sama nazwa wskazuje – służą głównie rozrywce. I to właśnie cel kolorowania ma tu ogromne znaczenie. Kolorowanki dla seniorów to coś więcej niż relaks, ponieważ najważniejsza jest tu wartość terapeutyczna. A zadaniem terapii zajęciowej jest przede wszystkim wspomaganie i uaktywnienie podopiecznych, by zapewnić im jak najlepsze funkcjonowanie. Kolorowanie nie jest tu celem samym w sobie, ale pretekstem do aktywizacji poznawczej, koordynacji ręka-oko, zabawy sztuką. Wszystkie czynności wykonywane podczas zajęć mają służyć terapii i stymulować aktywność na co dzień.

Szata graficzna. Pamiętaj o możliwościach seniorów!

Kolorowanka dla dorosłych różni się od kolorowanki dla seniorów przede wszystkim grafikami. W kolorowankach dla dorosłych znajdziemy bardziej skomplikowane wzory i detale, które wymagają precyzji. Natomiast kolorowanki dla seniorów uwzględniają możliwości osób starszych, stąd mają one większe i bardziej wyraźne kontury, co ułatwia kolorowanie osobom o słabszym wzroku i z trudnościami z precyzją. Często są też dostępne w rozmiarze A4, by łatwiej było z nimi pracować. 

Dostosowanie stopnia trudności wzoru do umiejętności seniora jest w terapii kluczowe. Sięgnij zatem do publikacji wydanych w Akademii Super Seniora. Nasza publikacja Mandala. 80 kolorowanek o różnym stopniu trudności to najchętniej kupowane karty pracy!

Seniorka kolorująca książkę Mandala. Kolorowanka z cytatami motywacyjnymi

Tematyka kolorowanek ma znaczenie

Ważne, aby wszystkie aktywności uwzględniały zainteresowania seniorów. Stąd też wydawcy kolorowanek dla osób starszych sięgają do motywów bliskim osobom starszym. Najczęściej obejmują one tematykę związaną z ich życiem codziennym. Kwiaty, zwierzęta, motywy wsi czy sceny z dawnych lat niejednokrotnie stanowią punkt wyjścia do terapii reminiscencyjnej. Stylizowane na retro mogą stymulować pamięć i budzić kojarzenia u seniorów. Przypominają im dawne czasy i wywołują przyjemne wspomnienia. Zachęcają też do dialogu i werbalizacji głębszych przemyśleń.

Czy kolorowanki dla dorosłych sprawdzą się w pracy z seniorami?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie są możliwości Twoich podopiecznych. Jeśli pracujesz w Klubie Seniora, to kolorowanki antystresowe mogą jak najbardziej wystarczyć do animacji czasu wolnego na co dzień. Natomiast w przypadku pracy terapeutycznej w domu opieki lub DPS musisz sięgnąć do kolorowanki dedykowane osobom starszym. Te zakupione w kiosku po prostu mogą sprawiać trudności, zakłopotanie i niechęć u osób mających różnego rodzaju dysfunkcje. Kolorowanki dla seniorów pozwalają tego uniknąć i zapewnić zajęcia kreatywne w każdym wieku. Ciekawe motywy, łatwiejszy stopień trudności pozwala na dopasowanie materiału do indywidualnych preferencji i możliwości każdego podopiecznego. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość czasu i przestrzeni dla seniorów do cieszenia się kolorowaniem i czerpania z jego terapeutycznych właściwości.

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!