You are currently viewing Sprawdź, czy Ty też możesz aktywizować seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie! 

Sprawdź, czy Ty też możesz aktywizować seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie! 

Coraz większe zainteresowanie aktywizacją seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie zrodziło wiele pytań dotyczących uprawnień. Jeśli Ty również chcesz spróbować tej metody, ale nie wiesz, czy możesz uczyć seniorów dziennikarstwa obywatelskiego, koniecznie przeczytaj artykuł. 

Dziennikarstwo obywatelskie to sposób na rozwój potencjału intelektualnego seniorów. To metoda bardzo atrakcyjna i rozwijająca osoby starsze na wielu płaszczyznach. Wielu animatorów, edukatorów i terapeutów pracujących z seniorami chciałoby spróbować wdrożyć ją do swojego warsztatu, ale nie jest pewnych, czy będzie mogło i potrafiło wykorzystywać ją na co dzień. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Aktywizacja seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie – dla kogo jest ta metoda?

Metoda aktywizacji seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie przeznaczona jest dla animatorów i edukatorów pracujących z osobami starszymi. Z jej elementów mogą też korzystać terapeuci zajęciowi, gdyż pisanie posiada właściwości terapeutyczne. Warto również wdrożyć ją tam, gdzie wydawane są urzędowe lub komercyjne media senioralne. Będzie to wówczas duże wsparcie redakcji o głos samych zainteresowanych. 

Metoda ta sprawdzi się w różnego typu placówkach, takich jak m.in.: 

 • Klub Seniora,
 • stowarzyszenie i fundacja, która aktywizuje lub edukuje osoby starsze,
 • Centrum Aktywizacji Międzypokoleniowej,
 • Centrum Usług Społecznych,
 • Dom Dziennego Pobytu,
 • Uniwersytet Trzeciego Wieku,
 • Wydawca czasopisma dla seniorów (publiczny/komercyjny).

Jakie korzyści przynosi aktywizacja seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie?

Dziennikarstwo obywatelskie daje seniorom szansę wyrażania swoich opinii i spostrzeżeń. Mogą inicjować zmiany, co wzmacnia ich poczucie sprawstwa.

Dziennikarstwo obywatelskie sprzyja też nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych i tworzeniu więzi opartych na wspólnych zainteresowaniach.

Dla animatorów i edukatorów ta metoda jest niezwykle satysfakcjonująca, bo rozwija potencjał intelektualny seniorów – od umiejętności badawczych, aż po krytyczne myślenie oraz kompetencje medialne i komunikacyjne. Uczestnictwo w tej formie aktywności uczy też korzystania z nowoczesnych technologii i pozwala seniorom aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie. Sprzyja kontaktom między pokoleniami, umożliwiając wymianę wiedzy i doświadczeń.

Dziennikarstwo obywatelskie to nie tylko forma aktywizacji seniorów, ale także cenna droga do budowania więzi społecznych, rozwijania kompetencji i przeciwdziałania stereotypom wiekowym.

Zobacz także: Dziennikarstwo obywatelskie: Aż 10 korzyści dla seniorów! 

Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby móc aktywizować seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie?

Każdy edukator, animator i terapeuta może aktywizować seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie, jeśli tylko ma wiedzę, jak to robić.

Aby aktywizować seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie nie trzeba mieć wykształcenia ani kursu dziennikarskiego! Jeśli chcesz zaktywizować tą metodą nie potrzebujesz żadnych specjalnych uprawnień. Wystarczy, że dołączysz do kursu Aktywizacja seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie i zdobędziesz niezbędną wiedzę. Prosty język, konkretne wskazówki i przykłady pozwolą Ci nauczyć się wszystkiego od zera! 

Gdzie możesz nauczyć się metody aktywizacji seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie?

Możesz zacząć się uczyć od zaraz! Dołącz do Akademii Super Seniora, gdzie znajdziesz kurs Aktywizacja seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie! Już ponad 150 osób skorzystało z wygodnej formy nauki w formie online. Po jego ukończeniu jesteś gotowy, by pracować z seniorami tą metodą! 

Kurs koncentruje się na dostarczeniu konkretnej wiedzy, która może być od razu wdrożona w praktyce. Jego uczestnicy mają czas na przemyślenia, rozwiązują zadania i dostają gotowe wskazówki do pracy. Otrzymają całe know-how na tacy. W kursie znajdziesz odpowiedzi na konkretne pytania:

 • co to jest dziennikarstwo obywatelskie?
 • kto może zostać dziennikarzem obywatelskim?
 • gdzie poszukiwać potencjalnych dziennikarzy obywatelskich?
 • jak pracować z seniorami tą metodą?

Oprócz tego są w nim przykłady i zadania, które pomagają wdrożyć metodę do swojego własnego warsztatu pracy. Po skończonym kursie możesz odezwać się do autorki – Barbary Górnickiej-Naszkiewicz. Chętnie udzieli Ci odpowiedzi na wszelkie pytania i pomoże zacząć.

Zobacz agendę kursu

kurs Aktywizacja seniorów poprzez dziennikarstwo obywatwelskie
Kliknij w baner i dołącz do kursu!

Dołącz do nas i aktywuj potencjał super wieku!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!