You are currently viewing Dzięki Montessori Senior Lifestyle® aktywizacja seniorów z otępieniem staje się łatwiejsza

Dzięki Montessori Senior Lifestyle® aktywizacja seniorów z otępieniem staje się łatwiejsza

Metoda Metoda Montessori Senior – Montessori Lifestyle® wprowadzana do Polski przez Centrum Montessori Senior daje narzędzia do lepszej pracy z seniorami dotkniętymi chorobami otępiennymi. Czego można nauczyć się na warsztatach i czy warto wziąć w nich udział? Postanowiłam to sprawdzić.

Montessori Senior – Montessori Lifestyle® to metoda pracy i opieki nad osobami z niepełnosprawnością poznawczą. Opiera się ona na wprowadzeniu rozwiązań, dzięki którym relacja z podopiecznymi staje się łatwiejsza, a sam senior odzyskuje kontrolę nad własnym życiem i staje się bardziej aktywny. Najogólniej rzecz ujmując metoda Montessori Lifestyle® to nowe spojrzenie na osoby z zaburzeniami neuropoznawczymi i ogromna szansa na polepszenie ich dobrostanu. Wszystko za sprawą nowoczesnych technik stymulowania funkcji poznawczych i tworzenia tzw. protez poznawczych oraz dostosowywania otoczenia i swojego zachowania do potrzeb seniorów z niepełnosprawnością poznawczą.

Idea metody Montessori Senior – Montessori Lifestyle®

Nie od dziś wiadomo, że brak zajęć ma bardzo destrukcyjny wpływ na życie osób starszych, czego przykładem może być agresja, pobudzenie, apatia, problemy ze snem, stany lękowe czy depresyjne, a w dalszej perspektywie izolacja, niechęć do życia i szybka utrata sprawności. Okazuje się, że do takiego stanu przyczynia się standardowe podejście do pracy z seniorem. Nowatorska metoda Montessori Senior Lifestyle® opiera się na zasadzie „Pomóż mi zrobić to samemu”, co już na wstępie uzmysławia, że każde wyręczanie osoby starszej odbiera jej bezpowrotnie sprawność. Szczególnie rzecz ma się do pracy w domu opieki, gdzie metoda już się sprawdziła. Dzięki zastosowaniu prostych, ale skutecznych zabiegów adaptacja w nowym otoczeniu przebiega bez problemów, a senior szybko uznaje placówkę za swój drugi dom.

Znając i wykorzystując w codziennej pracy metodę Montessori Senior Lifestyle® możemy nawet pomóc odzyskać utracone sprawności! Z pełnym przekonaniem oceniam, że metoda ta jest kamieniem milowym w spojrzeniu na wyzwania starzejącego się społeczeństwa i ogromną szansą na podniesienie jakości życia osób z Alzheimerem, demencją, chorobami otępiennymi oraz różnego rodzaju niepełnosprawnością poznawczą.

Warsztaty Montessori Senior – Montessori Lifestyle®

Warsztaty odbywają się kilka razy w roku. Organizuje je Centrum Montessori Senior, które daje możliwość wzięcia udziału online lub stacjonarnie w wybranych terminach. Jako osoba zajmująca się problemem aktywizacji osób starszych byłam bardzo ciekawa, na czym polega metoda i czy sprawdzi się w naszych polskich realiach. Po warsztatach nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Warsztaty Montessori Senior to ogromna dawka wiedzy i inspiracji, które można wykorzystać od zaraz. Merytorycznie i ciekawie poprowadzone spotkania zmieniły mój sposób postrzegania pracy z osobami mającymi zaburzenia neuropoznawcze, były dużym krokiem w kierunku zrozumienia ich postaw, problemów, motywacji i zachowań.

Na warsztatach pokazano, jak prostymi sposobami możemy wzmacniać samodzielność, niezależność i dobrostan np. osób z demencją, z którymi – jak wiadomo – praca jest bardzo trudna. W myśl metody Montessori Senior Lifestyle® aktywizacja takich osób nie tylko jest możliwa, ale również łatwa dla opiekuna oraz seniora. Ogromnie cieszy fakt, że metoda ta daje osobom pracującym z seniorami gotowe rozwiązania.

Warto podkreślić, że warsztaty dostarczyły nie tylko wiedzy, ale też dotyczyły praktyki. Ćwiczenia na konkretnych przykładach z życia wziętych pozwoliły dokonać samooceny własnej pracy i wyposażyły w narzędzia do angażowania osób starszych, które realnie przekładają się na zachowanie a nawet odzyskiwanie sprawności! Warsztaty uczą również nowoczesnych technik stymulowania funkcji poznawczych i tworzenia protez poznawczych.

Ich atutem jest również ogrom wskazówek dotyczących dostosowywania otoczenia do potrzeb seniorów z niepełnosprawnością poznawczą. Podczas spotkań nauczyłam się m.in. jak organizować przestrzeń, by senior poruszający się w niej nie tylko umiał się odnaleźć, ale również czuł się jej gospodarzem, traktował ją jako swoją własną, przyjazną.

Podsumowanie

Metoda Montessori Senior Lifestyle® to nowatorski sposób spojrzenia na osobę z niepełnosprawnościami poznawczymi opierający się na zdolności analizowania i zrozumienia jej problemów, a przez to prowadzący do przeorganizowania sposobu pracy. Podczas 21 godzin akademickich wspólnie i indywidualnie projektowaliśmy konkretne rozwiązania, nauczyliśmy się tworzenia i dostosowywania zajęć w taki sposób, aby zwiększyć aktywne uczestnictwo podopiecznych oraz pomóc im w odzyskaniu sprawności. Możliwość wymiany doświadczeń, ciekawe pomysły i inspiracje, a przede wszystkim łatwość wdrożenia metody od zaraz w każdej placówce to największe atuty warsztatów, który z całego serca polecam.

afiliacja Super Senior Górnicka-Naszkiewicz
Kliknij w baner, aby wyświetlić ofertę współpracy

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!