Chcesz żyć długo? – pyta internet. W jego czeluściach można znaleźć mnóstwo porad, jak dożyć setki. W dobie rozwiniętej medycyny każdy chce mieć szansę na długowieczność. Zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi refleksja, że młodość bezpowrotnie przeminęła. Usilne poszukiwanie recepty na długowieczność sprawia, że tracimy rozum i stajemy się bardziej podatni na… medialne bzdury.
Długowieczność – nowy klikbajt?
Nieśmiertelność od wieków fascynowała człowieka. Ale prawda jest taka, że nie możemy żyć wiecznie. Chcemy chociaż żyć długo, zwłaszcza, że w mediach coraz częściej pokazywani są rekordziści. Dziennikarze ustawicznie zadają pytanie: jaka jest tajemnica długiego życia? O receptę na długowieczność pytani są również lekarze i naukowcy.
Co miesiąc prawie 400 osób wpisuje w Google hasło „długowieczność”. Czego tak naprawdę szukają internauci – nie wiem. Ciekawość ludzka czy nadzieja na znalezienie jakiegoś cudownego sekretu długowieczności? Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że długie życie determinuje wiele czynników. Badacze podkreślają, że zbilansowana dieta, geny i aktywny tryb życia są kluczowe dla zachowania zdrowia na długie lata. Ale nie takiego przynudzania oczekują internauci!
Klikbajtowe tytuły zachęcają swoją sensacyjnością i przekorą. Nie brak artykułów, w których autorzy dowodzą, że to właśnie niezdrowy tryb życia sprzyja długowieczności. Przykład: manipulowanie faktami. Bo przecież wynalazca bieżni umarł w wieku 54 lat, a producent papierosów dożył 102 lat. Takie wybiórczo prezentowane fakty mają popierać tę śmiałą, ale zyskująca uznanie tezę. I szybko stają się wiralem.
Mem prawdę Ci powie...
Temat długowieczności pojawia się też w memach. Ten specyficzny tekst kultury pokazuje dobitnie, jak postrzegana jest ta kwestia przez internautów. Daje też upust przaśnemu humorowi, ironii, sarkazmowi i satyrze. Bo oto sekretem długowieczności jest np. regularne picie swojskiego bimbru czy codzienna whisky. Nie brak też odniesień do kiepskiej sytuacji ekonomicznej polskich seniorów, którzy żyją długo, bo nie mają pieniędzy na swój pogrzeb.
Osoby starsze w memach zwykle są pokazane w sposób stereotypowy. Ich twórcy to głównie młode osoby, dla których starość wydaje się tak odległa, że niemal egzotyczna. Bezzębna babcia w chustce śmieszy społeczność skupioną na platformach tego typu. Są jednak też przekazy, gdzie widzimy ludzi starych jako autorytety – na przykład w budowaniu silnych i długich stażem związków. Optyka patrzenia na starość w memach to odrębny, bardzo interesujący temat na felieton. W kontekście długowieczności widzimy zwykle seniorów w krzywym zwierciadle.
Żyć długo czy szczęśliwie?
Pół żartem, pół serio dochodzimy do wniosku, że do długowieczności wiedzie kręta i wyboista droga. Zapominamy jednak, że życie składa się z małych kroków na niej postawionych. Nastawieni na cel, nie pamiętamy, że liczy się tu i teraz. Jak powiedziałby klasyk – idziemy w ilość, nie w jakość. A przecież długowieczność nie jest celem samym w sobie! Nie wystarczy żyć długo – dobrze być jeszcze zdrowym i niezależnym. Wypadałoby też mieć za co żyć…
Jest jeszcze jeden ważny element tej układanki, który jako promotor aktywizacji polecam.
Bez obaw! Nie będzie klkibajtu, ale parafraza znanego przysłowia:
Radość na starość!