Trening funkcji poznawczych to ważna część dbania o zdrowie seniorów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają w utrzymaniu sprawności umysłu, poprawiają pamięć i koncentrację. W tym artykule znajdziesz kilka propozycji, które pomogą w treningu funkcji poznawczych u seniorów. Są tak proste i skuteczne, że warto po nie sięgać każdego dnia.
Dlaczego warto stosować trening funkcji poznawczych?
Funkcje poznawcze to najogólniej rzecz biorąc umiejętności związane z myśleniem, percepcją, uczeniem się i przetwarzaniem informacji. Są niezbędne do radzenia sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak prowadzenie samochodu czy nawet przygotowanie posiłków. Niestety, z wiekiem sprawność poznawcza coraz bardziej się obniża. Powodem tego może być naturalny proces starzenia lub rozwój chorób otępiennych. Z tego powodu trening funkcji poznawczych powinien odbywać się codziennie. Regularność ćwiczeń pomaga w zachowaniu sprawności intelektualnej, a w wielu przypadkach może ją nawet poprawić. To bez wątpienia przyczynia się do utrzymania niezależności seniorów.
Ćwiczenia dla seniorów na pamięć i koncentrację
Trening umiejętności poznawczych powinien przede wszystkim podtrzymywać zasoby seniora. Należy zawsze skupiać się na wykorzystaniu potencjału osoby starszej, nie zaś na deficytach. I najważniejsze: wszystkie ćwiczenia dla seniorów mają sprawiać przyjemność. Dobierz zatem zadania do preferencji podopiecznego. Oto trzy propozycje, które zawsze się sprawdzają.
Sudoku, krzyżówki i zadania na spostrzegawczość
Sudoku to gra logiczna, która wymaga koncentracji i logicznego myślenia. Już piętnaście minut spędzonych codziennie przy tej rozrywce świetnie stymuluje pracę mózgu. Rozwiązywanie krzyżówek także wymaga skupienia i uwagi, a to pobudza umysł do działania. Sudoku i krzyżówki pomagają w relaksacji i redukcji stresu, a ich ukończenie daje osobom starszym dużo satysfakcji.
Warto tu wspomnieć, że tego typu zadania wymuszają dodatkowo trening koordynacji ręka-oko oraz ćwiczenie spostrzegawczości. Wszystkie te umiejętności mają duże przełożenie na radzenie sobie z trudnościami dnia codziennego. Należy jednak podkreślić, że ćwiczenia dla seniorów muszą być przystosowane do możliwości osób starszych. Taką publikacją jest np. Senior ćwiczy bystre oko, gdzie gimnastyka mózgu łączy się z treningiem spostrzegawczości i pracą ręki. Znajdziesz ją w pakiecie książek aktywizacyjnych Akademii Super Seniora.
Zobacz także: Jak ćwiczyć pamięć? Poznaj najlepsze ćwiczenia dla seniorów
Gry logiczne, łamigłówki, a może dowcipy?
Gry logiczne, takie jak szachy czy warcaby wymagają skupienia uwagi i logicznego myślenia. To doskonałe zajęcie dla osób, które chcą poprawić swoje funkcje poznawcze w przyjemny sposób. Jeśli senior nie ma towarzysza gry, może sięgnąć po łamigłówki. Czy wiesz, że nawet czytanie i zapamiętywanie dowcipów to świetny i skuteczny pomysł ćwiczenia pamięci? Łącząc przyjemne z pożytecznym stworzyliśmy publikację Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów. Znajdują się tam nie tylko łamigłówki, ale również ciekawostki, zagadki językowe i humor. Wśród zadań zamieściliśmy też kodowanie i tangram! Publikacja ćwiczeniowa dostępna jest w formie książki lub workbooka, czyli kart pracy A4 w formacie pdf. Znajdziesz ją w pakiecie aktywizacyjnym Akademii Super Seniora!
Podsumowanie
Trening funkcji poznawczych jest ważnym elementem dbania o zdrowie i samodzielność seniorów. Nawet proste zadania pomogą w treningu funkcji poznawczych u osób starszych. Zaproponowane w artykule ćwiczenia pozwolą utrzymać sprawny umysłu, poprawią pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze. To z kolei przyczyni się do utrzymania niezależności i podniesie jakości życia seniorów.