You are currently viewing Trening funkcji poznawczych. Stosuj te ćwiczenia dla seniorów każdego dnia!

Trening funkcji poznawczych. Stosuj te ćwiczenia dla seniorów każdego dnia!

Trening funkcji poznawczych to ważna część dbania o zdrowie seniorów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają w utrzymaniu sprawności umysłu, poprawiają pamięć i koncentrację. W tym artykule znajdziesz kilka propozycji, które pomogą w treningu funkcji poznawczych u seniorów. Są tak proste i skuteczne, że warto po nie sięgać każdego dnia. 

Dlaczego warto stosować trening funkcji poznawczych?

Funkcje poznawcze to najogólniej rzecz biorąc umiejętności związane z myśleniem, percepcją, uczeniem się i przetwarzaniem informacji. Są niezbędne do radzenia sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak prowadzenie samochodu czy nawet przygotowanie posiłków. Niestety, z wiekiem sprawność poznawcza coraz bardziej się obniża. Powodem tego może być naturalny proces starzenia lub rozwój chorób otępiennych. Z tego powodu trening funkcji poznawczych powinien odbywać się codziennie. Regularność ćwiczeń pomaga w zachowaniu sprawności intelektualnej, a w wielu przypadkach może ją nawet poprawić. To bez wątpienia przyczynia się do utrzymania niezależności seniorów. 

Ćwiczenia dla seniorów na pamięć i koncentrację

Trening umiejętności poznawczych powinien przede wszystkim podtrzymywać zasoby seniora. Należy zawsze skupiać się na wykorzystaniu potencjału osoby starszej, nie zaś na deficytach. I najważniejsze: wszystkie ćwiczenia dla seniorów mają sprawiać przyjemność. Dobierz zatem zadania do preferencji podopiecznego. Oto trzy propozycje, które zawsze się sprawdzają. 

Ćwiczenia na koncentrację dla seniorów - zeszyt ćwiczeń
Seniorka pracująca z książką Senior ćwiczy bystre oko

Sudoku, krzyżówki i zadania na spostrzegawczość

Sudoku to gra logiczna, która wymaga koncentracji i logicznego myślenia. Już piętnaście minut spędzonych codziennie przy tej rozrywce świetnie stymuluje pracę mózgu. Rozwiązywanie krzyżówek także wymaga skupienia i uwagi, a to pobudza umysł do działania. Sudoku i krzyżówki pomagają w relaksacji i redukcji stresu, a ich ukończenie daje osobom starszym dużo satysfakcji.

Warto tu wspomnieć, że tego typu zadania wymuszają dodatkowo trening koordynacji ręka-oko oraz ćwiczenie spostrzegawczości. Wszystkie te umiejętności mają duże przełożenie na radzenie sobie z trudnościami dnia codziennego. Należy jednak podkreślić, że ćwiczenia dla seniorów muszą być przystosowane do możliwości osób starszych. Taką publikacją jest np. Senior ćwiczy bystre oko, gdzie gimnastyka mózgu łączy się z treningiem spostrzegawczości i pracą ręki. Znajdziesz ją w pakiecie książek aktywizacyjnych Akademii Super Seniora

Zobacz także: Jak ćwiczyć pamięć? Poznaj najlepsze ćwiczenia dla seniorów  

Gry logiczne, łamigłówki, a może dowcipy?

Gry logiczne, takie jak szachy czy warcaby wymagają skupienia uwagi i logicznego myślenia. To doskonałe zajęcie dla osób, które chcą poprawić swoje funkcje poznawcze w przyjemny sposób. Jeśli senior nie ma towarzysza gry, może sięgnąć po łamigłówki. Czy wiesz, że nawet czytanie i zapamiętywanie dowcipów to świetny i skuteczny pomysł ćwiczenia pamięci? Łącząc przyjemne z pożytecznym stworzyliśmy publikację Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów. Znajdują się tam nie tylko łamigłówki, ale również ciekawostki, zagadki językowe i humor. Wśród zadań zamieściliśmy też kodowanie i tangram! Publikacja ćwiczeniowa dostępna jest w formie książki lub workbooka, czyli kart pracy A4 w formacie pdf. Znajdziesz ją w pakiecie aktywizacyjnym Akademii Super Seniora!

Pakiet publikacji aktywizacyjnych dla seniorów
Kliknij w baner i przejdź do szczegółów

Podsumowanie

Trening funkcji poznawczych jest ważnym elementem dbania o zdrowie i samodzielność seniorów. Nawet proste zadania pomogą w treningu funkcji poznawczych u osób starszych. Zaproponowane w artykule ćwiczenia pozwolą utrzymać sprawny umysłu, poprawią pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze. To z kolei przyczyni się do utrzymania niezależności i podniesie jakości życia seniorów.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!