Podlascy seniorzy piszą, fotografują, a nawet samodzielnie administrują portalem. W Dzień Babci i Dzień Dziadka 2023 roku świętowali 8 urodziny redakcji. W ten sposób aktywnie propagują dziennikarstwo obywatelskie seniorów.
Podlaska Redakcja Seniora została zainicjowana w 2015 roku przez Bożenę Bednarek, obecną redaktor naczelną. Na początku grupa amatorów pisania tworzyła treści na stronę seniorbialystok.pl, a później na portal podlaskisenior.pl. Od tamtej pory ukazało się blisko ponad 4 tysiące artykułów i prawie 15 tysięcy multimediów – zdjęć, podcastów i filmów. W zasobach portalu jest 7 działów: Kultura, Polityka senioralna, Twórczość, Telewizja TVS, Podcasty, Rozmaitości, Warto tam pójść.
– Nie lubię, gdy czas emerytury postrzegany jest jako czas oczekiwania na brak czegoś. Można przecież spojrzeć na emeryturę, jako na szansę, okazję, aby wykorzystać twórczo swoją wiedzę, doświadczenie i talenty. I dalej się rozwijać. Jak to się zaczęło? Było miejsce online – czyli strona, była grupa 12 odważnych Dziewcząt 60+, było też wyzwanie dla mnie, aby podzielić się tym, co wiem i porwać innych do działania. Nie ma takiego projektu w Polsce i Europie, aby całkowicie społecznie pisać, publikować, rozwijać swoje umiejętności w sferze dziennikarstwa obywatelskiego. I to jest moja wielka duma. Marzę o tym, aby liczba dziennikarzy wzrosła – na razie mamy tylko siedmiu panów, ale wierzę, że będzie ich więcej – mówi Bożena Bednarek, redaktor naczelna portalu podlaskisenior.pl.
Dzięki Podlaskiej Redakcji Seniora idea aktywizacji poprzez dziennikarstwo obywatelskie jest propagowana przez Stowarzyszenie Szukamy Polski. Projekty Erasmus+ realizowane są z partnerami z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Cypru. Pierwszy projekt europejski Silver Civic Education otrzymał tytuł EDUinspiracje 2021 w kategorii „Aktywne uczestnictwo” będąc jednym z najlepszych projektów w Polsce.
Dziennikarstwo obywatelskie seniorów – rozwój na emeryturze
Obecnie w redakcji pracuje społecznie ok. 45 dziennikarzy obywatelskich. Poruszają oni tematy bliskie osobom w wieku senioralnym, takie jak aktywność obywatelska, społeczna i twórcza oraz działalność gminnych rad seniorów i organizacji senioralnych. Co tydzień odbywa się kolegium redakcyjne – o godz. 9.00 dla dziennikarzy terenowych (online), a o 11.00 dla najliczniejszej grupy białostockiej w siedzibie redakcji (ul. Elektryczna). Spotkania te są bardzo owocne, bo redaktorzy ćwiczą kreatywność, wrażliwość artystyczną, warsztat pisarski i dziennikarski. To również doskonała okazja do rozmów na bieżące tematy, planowania prac redakcyjnych, ale również co przyjacielskiej wymiany zdań.
– Bycie w składzie redakcyjnym Podlaskiego Seniora jest dla mnie czymś dużo więcej niż tylko zagospodarowaniem wolnego czasu na emeryturze. Pracę w redakcji poczytuję sobie za chlubę i zaszczyt. Realizuję tutaj swoją największą pasję – pisanie, które zawsze było dla mnie najulubieńszym z zajęć. Piszę prozą, ale nie stronię od składania rymów, a te również znajdują swoje miejsce na łamach naszego portalu. Bez tych zajęć oraz udziału w kolegiach redakcyjnych czułabym się pusta i odarta z tożsamości. Jednocześnie mam poczucie przynależności do grona fantastycznych osób, którym wciąż chce się działać – mówi Jadwiga Zgliszewska z redakcji Podlaskiego Seniora.
Zobacz także: Dziennikarstwo obywatelskie: aż 10 korzyści dla seniorów!
Opiniotwórcze i aktywizacyjne dziennikarstwo obywatelskie seniorów z województwa podlaskiego
Aby podlascy seniorzy mogli w pełni rozwinąć skrzydła, stale się uczą i podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Oprócz form dziennikarskich zajmują się również literaturą. Razem ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski i Książnicą Podlaską zorganizowali osiem edycji międzypokoleniowego konkursu literackiego „Srebro nie Złoto”, czego efektem są tomiki poetyckie.
Ogromnie cieszy fakt, że portal podlaskisenior.pl pełni rolę nie tylko aktywizacyjną, ale również opiniotwórczą. Jego wartość w zmianie optyki postrzegania osób starszych jest nie do przecenienia, czego przykładem może być kampania „SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku”. Dzięki redakcji wystawa fotografii autorstwa Michała Hellera prezentująca 10 SuperSTARSów ma swoją kontynuację. Na portalu stale ukazują się wywiady z ciekawymi osobami 60+. Pokazanie dobrych praktyki i ogromnego potencjału seniorów to duży krok w przełamywaniu stereotypów wciąż jeszcze funkcjonujących w społeczeństwie.
Jeśli dostrzegasz potencjał dziennikarstwa obywatelskiego, dołącz do kursu online Aktywizacja seniorów poprzez dziennikarstwo obywatelskie!