Gry planszowe są bardzo popularne w aktywizacji osób starszych. To nie tylko forma rozrywki, ale również skuteczne narzędzie do terapii i animacji czasu wolnego. Jakie korzyści przynosi seniorom granie w planszówki? O tym w artykule.
Planszówki stanowią doskonałą formę spędzania czasu – bez względu na wiek. Trzeba jednak zauważyć, że w kontekście seniorów przynoszą one ogrom korzyści dla dobrostanu. Przede wszystkim stanowią doskonałą formę ćwiczeń kognitywnych, tak potrzebnych w profilaktyce, jak i opóźnianiu procesów neurodegeneracyjnych w chorobach otępiennych. Wymagają bowiem logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, co stymuluje mózg do wysiłku i sprzyja utrzymaniu sprawności umysłowej.
Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie gry planszowe są odpowiednie dla osób starszych. Ważne jest, aby sięgać po gry o prostych zasadach i odpowiadające możliwościom poznawczym seniora. Na rynku znajdziemy takich wydawców, którzy tworzą pomoce terapeutyczne z myślą o wsparciu osób z otępieniem. Dostosowanie reguł, szaty graficznej czy wielkości pionków do umiejętności i potrzeb sprawia, że takie gry pomogą w aktywizacji np. chorych na Alzheimera. Warto zatem korzystać z nich w swojej codziennej pracy terapeutycznej.
Aktywizacja społeczna poprzez gry planszowe
Gry planszowe sprzyjają aktywizacji społecznej, bo wspólna rozgrywka stwarza doskonałą okazję do nawiązywania relacji międzyludzkich. Wspólnie przeżywane emocje i odbywające się podczas gry rozmowy to nie tylko sposób na miłe spędzanie czasu, ale także tworzenie silniejszych więzi. A nie od dziś wiadomo, że takie kontakty wpływają na poprawę samopoczucia – relaksują, redukują stres oraz łagodzą lęki związane z poczuciem osamotnienia czy izolacji społecznej. Na zajęciach śmiało więc proponuj różne gry towarzyskie i zobacz, które z nich najlepiej integrują grupę.
Gry planszowe jako forma terapii
Terapeutyczny aspekt gier planszowych nie kończy się na socjoterapii. Równie istotny jest wpływ gier planszowych na rozwój umiejętności kognitywnych, o których wspomniano na początku. Poprzez wyzwania związane z zapamiętywaniem i odnajdywaniem elementów na planszy, seniorzy stymulują procesy poznawcze. Lekka forma zabawy pozwala im w sposób naturalny i przyjemny utrzymać oraz rozwijać sprawność umysłu, co jest istotne w procesie pomyślnego starzenia.
Ważne jest również podtrzymywanie umiejętności manualnych, jakie dają planszówki. Manipulowanie pionkami, kartami czy kostkami to doskonała forma treningu dla zdolności małej motoryki seniorów, co ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu sprawności fizycznej i czynności samoobsługowych.
Planszówki dla osób starszych – dobra zabawa gwarantowana!
Nie można zapominać, że granie w planszówki to przede wszystkim oderwanie od codziennych trosk i problemów. Podczas zabawy uwalniane są hormony szczęścia, które mają ogromny wpływ na satysfakcję życiową. Gry planszowe świetnie zatem sprawdzą się w ludoterapii, bo zabawa to naturalny sposób na przyswajanie umiejętności społecznych, radzenie sobie z emocjami oraz rozwijanie zdolności poznawczych. Szeroki wybór gier dostępnych na rynku sprawia, że bez problemu dopasujesz coś do zainteresowań i pasji seniora.
Zawsze trafnym wyborem będą klasyczne gry znane od lat: bingo, szachy, warcaby czy chińczyk. Wybierając gry przeznaczone dla seniorów, będziesz mieć pewność, że Twoi podopieczni poradzą sobie i wyciągną z rozgrywki maksimum korzyści, a przy tym będą świetnie się bawić. I o to chodzi!
Podsumowanie
Gry planszowe dla seniorów to nieocenione wsparcie łączące aktywizację społeczną, terapię i zabawę. Poprzez odpowiedni wybór gier stwarzamy warunki sprzyjające rozwijaniu zdolności umysłowych, społecznej interakcji oraz utrzymaniu zdrowego trybu życia. To wszystko sprawia, że wdrożenie ich do codziennej rutyny dnia pozwoli seniorom na podniesienie jakości życia. Sięgaj zatem po nie jak najczęściej!