You are currently viewing Terapia zajęciowa. 3 pomysły na zajęcia z seniorami

Terapia zajęciowa. 3 pomysły na zajęcia z seniorami

Terapia zajęciowa przynosi seniorom dużo radości i satysfakcji, a idzie za tym podtrzymywanie sprawności psychofizycznej. Na co zwrócić uwagę i jak aktywizować poprzez tego typu warsztaty? W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie i 3 pomysły na zajęcia z seniorami.

Aktywność – klucz do dobrostanu każdego seniora

Malowanie, wycinanie, przyklejanie – te z pozoru błahe pobudzają hormony szczęścia. Zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe oraz starsze z reguły lubią tworzyć „coś z niczego”. Terapia zajęciowa daje duże poczucie sprawstwa, a zarazem napawa optymizmem. Wyciszenie, relaks, trening cierpliwości i skupienia oraz możliwość nieskrępowanej ekspresji twórczej bardzo pozytywnie wpływają na dobrostan osoby tworzącej. Terapia zajęciowa doskonale się sprawdza w przypadku przewlekłego stresu, niepokoju czy nawet lęków. Należy jednak pamiętać, że jej nadrzędnym celem jest podtrzymywanie lub przywracanie najważniejszych sprawności.

Warto podkreślić, że warsztaty terapii zajęciowej to także sposób rozwoju osób starszych. W ciągu swojego życia nie zawsze mieli oni czas na takie przyjemności. Praca zawodowa i obowiązki rodzinne całkowicie bowiem dziś dominują wiek średni. Po przejściu na emeryturę wiele osób boryka się z problemem zagospodarowania sobie wolnego czasu. Bezczynność i nuda mają wówczas bardzo destrukcyjny wpływ na seniora, więc z całych sił należy propagować różne formy aktywności.

Terapia zajęciowa dla seniorów. O tym warto pamiętać

Osoby starsze często czują zakłopotanie, kiedy po raz pierwszy przychodzą na warsztaty terapii zajęciowej. Nie wiedzą, czy sobie poradzą, asekurują się stwierdzeniem, że nie mają talentu. To naturalny odruch człowieka i nie ma w tym nic niezwykłego. Strach przed porażką, zwłaszcza w towarzystwie rówieśników, znany jest przecież każdemu. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie i zachęcenie do otwarcia się. Podkreślaj, że zajęcia – terapeutyczne, aktywizacyjne, artystyczne itp. – to wartość sama w sobie. Tu nie liczy się efekt, a sam proces. Nie skupiaj się więc na efekcie końcowym, ale ucz czerpać radość z małych rzeczy, nakłaniaj do eksperymentowania, zabawy. Powoli, bez narzucania rozwiązań czy udzielania podpowiedzi.

Niestety, zrozumienie tego nie zawsze przychodzi seniorom łatwo. Sukces przecież zawsze działa motywująco i daje satysfakcję. Dlatego ważnym założeniem, na którym opiera się terapia zajęciowa jest dostosowanie poziomu zadań do możliwości i potrzeb osób uczestniczących w zajęciach. Aby to zrobić, korzystaj z materiałów dostosowanych do osób starszych merytorycznie i technicznie (prace proste i efektowne, duża czcionka, prosta szata graficzna, gruby kontur) np. proponowanych przez Akademię Super Seniora. Zapewnij bezpieczne narzędzia i dawaj jasne, proste komunikaty. Nie bój się prac grupowych, chaosu, bałaganu, zapewniaj wsparcie, ale nie narzucaj pomocy. W swojej pracy terapeutycznej nie trzymaj się sztywno założonych celów. Pozwól seniorom decydować, co chcą robić i rozmawiaj z nimi o tym, co robicie. Nigdy nie oceniaj, ale zawsze omawiaj powstałe efekty. Nie zapominaj ich eksponować!

Pomysły na zajęcia z seniorami

Zajęcia dla seniorów w ramach terapii zajęciowej powinny być atrakcyjne i dostosowane do możliwości. Wtedy senior będzie chętniej z nich korzystał. Jakie formy sprawdzą się najlepiej w pracy z osobami starszymi? Zobacz i wypróbuj te pomysły.

Kolorowanie, rysowanie i malowanie – dobry początek!

Kolorowanie jest najlepsze na początek, gdyż zawsze wychodzi efektownie i daje dużo motywacji. Doskonale do tego sprawdzi się mandala, czyli rysunek na planie koła charakteryzujący się geometryczną precyzją. Eksperymenty z zestawieniami kolorów, a później z wykorzystaniem użytkowym gotowych prac doskonale otwierają seniorów na twórczość, a przy tym relaksują i wyciszają. Przygotuj więc na zajęcia dla osób starszych szablony mandali o grubym konturze. Skorzystaj z materiałów dostępnych w Akademii Super Seniora

terapia zajęciowa - zajęcia z seniorami kolorowanie
Pokolorowana mandala w książce Mandala. Kolorowanka z cytatami motywacyjnymi dla seniorów

Warto zachęcać seniorów także do szkicowania i malowania. Wystarczy zwykły ołówek i trochę cierpliwości, żeby rozpocząć działanie. Nie należy jednak stawiać wysoko poprzeczki, a cieszyć się samym stawianiem kresek. Wybierz więc coś prostego, np. postać z kreskówki. Innym pomysłem są zabawy z malowaniem. Użyj do tworzenia tego, co masz pod ręką – wykałaczek, patyczków do higieny uszu, wacików, albo po prostu samych palców. Doznania zmysłowe również zwiększają radość z zajęć manualnych! 

Robienie i pakowanie prezentów

Każdy lubi dostawać prezenty, ale jeszcze lepiej jest je robić! Własnoręcznie stworzony podarunek to ogromna radość dla dwóch stron – zarówno osoby obdarowywanej, jak i obdarowującej. Nie musi być to coś skomplikowanego, można w ramach terapii zajęciowej zrobić np. małe serduszko wyrzeźbione z mydełka, papierową dekorację na okno czy ozdobę na stół. Ładne, ręcznie zrobione opakowanie dodatkowo postawi kropkę nad „i”. Szybko się przekonasz, że taka aktywność przyniesie Twoim podopiecznym mnóstwo frajdy i poczucie satysfakcji. Możecie wzajemnie się obdarowywać podczas ważnych świąt, ale również zupełnie bez okazji. Taki rytuał sprawi, że wzrośnie zadowolenie z życia. 

Tworzenie dekoracji na różne uroczystości

Zajęcia manualne warto łączyć np. z plastyką obrzędową. Robienie marzanny na pierwszy dzień wiosny czy plecenie wieńca adwentowego przed Bożym Narodzeniem to również podtrzymywanie tradycji. Warto w takie zajęcia angażować też młodsze pokolenia. Ważne, aby to, co tworzą seniorzy było elementem jakiejś wspólnej całości. Dzień książki, urodziny koleżanki czy Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonałe okazje, by zainicjować prace manualne. Celebrujcie zatem małe i wielkie uroczystości, przygotowując tematyczne dekoracje. Może w tym pomóc teczka inspiracji Zajęcia kreatywne dla Seniorów, gdzie znajdziesz gotowe projekty i ciekawe pomysły na różne dni w roku.

Pakiet publikacji aktywizacyjnych dla seniorów
Klkinij, aby dowiedzieć się więcej

Podsumowanie

Terapia zajęciowa to doskonały sposób na aktywizację osób starszych. Pozytywny wpływ drobnych czynności na samopoczucie i zdrowie jest nie do przecenienia. Wszystko to przyczynia się nie tylko do zachowania sprawności na długie lata, ale też umożliwia rozwój osobisty, bardzo potrzebny seniorom. Pomysły na zajęcia z seniorami możesz czerpać z tego bloga i korzystać z gotowych materiałów dostępnych w Akademii Super Seniora. Warto też pytać samych zainteresowanych, co chcą robić i jakie zajęcia i formy pracy im się najlepiej podobają. Odpowiedzi mogą zaskoczyć!

 

kurs Aktywizacja seniorów
Dołącz do kursu i aktywizuj świadomie, z pasją i dużą satysfakcją!
Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!