16 listopada w Redakcji „Super Seniora” w Głubczycach odbyło się spotkanie poświęcone cyfrowemu włączeniu osób starszych z gminy Głubczyce pod nazwą „Internet bez tajemnic”.
Spotkanie prowadził Marcin Naszkiewicz, absolwent elektroniki i telekomunikacji edukujący osoby starsze obsługi nowych technologii. Zwrócił on uwagę na ważną kompetencję, jaką jest dziś świadome korzystanie z sieci. W dobie cyfrowych zmian niemal wszystkie sfery życia „weszły” do Internetu.
Nie możemy uciec od nowych technologii, ale musimy nauczyć się korzystać z nich bezpiecznie. Internet daje wiele możliwości, ale niesie też zagrożenia, zwłaszcza w postaci oszustw, które mogą być trudne do rozpoznania. I to dotyczy nas wszystkich, ale seniorów szczególnie trzeba edukować w tym zakresie
– podkreślał Marcin Naszkiewicz, edukator.
W trakcie dyskusji okazało się, że każdy z uczestników miał kiedyś styczność z próbą oszustwa w sieci. Ta świadomość zagrożeń sprawiła, że seniorzy jeszcze bardziej doceniają potrzebę edukacji cyfrowej.
Wykluczenie cyfrowe kontra bezpieczny senior w sieci
Spotkanie w redakcji było świetną okazją do rozmowy o potrzebach seniorów mieszkających w gminie Głubczyce. Barbara Górnicka-Naszkiewicz, ekspertka związana z ogólnopolskim raportem „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla seniorów w Polsce” Fundacji Senior App, podzieliła się refleksją na temat analizowanych przez siebie obszarów badań. Zwróciła uwagę na kluczową rolę diagnozy lokalnych potrzeb, by działania skierowane do seniorów były dopasowane do realnych oczekiwań.
Wyniki badań ogólnopolskich pokazują, że seniorzy chcą korzystać z nowych technologii, ale potrzebują wsparcia i dostosowanych programów edukacyjnych. Taką analizę warto przeprowadzić także w Głubczycach i to nie tylko w zakresie potrzeb cyfrowych. Bo im bliżej znamy nasze lokalne potrzeby, tym łatwiej jest nam na nie odpowiadać
– mówiła Barbara Górnicka-Naszkiewicz, redaktor naczelna magazynu Super Senior.
Uczestnicy spotkania wskazywali, że choć oni sami radzą sobie w sieci, to znaczna liczba ich rówieśników jest e-wykluczona. Skala tego zjawiska jest duża i potrzebne są działania, szczególnie w postaci warsztatów. To nie tylko szansa na rozwój, ale także sposób na budowanie większej niezależności i bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.
Emeryt jest zmuszony, by korzystać z nowych technologii. Jest wiele sytuacji, gdy korzystanie z usług elektronicznych ułatwia codzienne życie osób starszych, choćby załatwianie spraw urzędowych.
– podkreślała Urszula Demichowicz, przewodnicząca Głubczyckiej Rady Seniorów przy Urzędzie Miejskim w Głubczycach.
Nie tylko e-wykluczenie. Potrzeby seniorów w Głubczycach
Podczas spotkania seniorzy czuli się na tyle swobodnie, że z dozą humoru wspominali swoje pierwsze kroki w cyfrowym świecie. Wspomnienia sięgające do pierwszych komputerów „Odra” były nie tylko sympatycznym sentymentalny powrotem do przeszłości, ale również pozwoliły uchwycić proces przemian, jaki zaszedł na ich oczach.
Osoby starsze w ciągu swojego życia obserwowały od początku całą cyfrową rewolucję. Jej dynamika sprawiła, że dziś w sieci dominują ludzie młodzi. Należy zrobić wszystko, by seniorzy nie zostawali w tyle
– podsumowała Barbara Górnicka-Naszkiewicz, propagatorka aktywizacji osób starszych w Polsce.
Zainicjowana dyskusja otworzyła też przestrzeń do oceny innych potrzeb seniorów w Głubczycach, szczególnie osób starszych z obszarów wiejskich. Wśród m.in. potrzeba informacji, komunikacji i rozwoju zainteresowań. Warto o nich mówić głośno i je badać, bo tylko wówczas zostaną dostrzeżone w naszej małej społeczności.