Opieka nad seniorami i ich aktywizacja to nie lada wyzwanie. W miarę upływu lat starsze osoby często borykają się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele pomocy terapeutycznych dla seniorów, które mogą znacząco poprawić jakość ich życia. Poznaj je!
Pomoce terapeutyczne to różnorodne produkty zaprojektowane w celu wspierania aktywności osób starszych. Są one wykorzystywane podczas terapii zajęciowej seniorów, ale nie tylko. Regularne korzystanie z pomocy terapeutycznych przynosi wiele korzyści dla dobrostanu. Pomoce terapeutyczne pomagają w ćwiczeniach pamięci, koncentracji i zdolności logicznego myślenia, obniżają stres, lęk i poprawiają ogólne samopoczucie.
Przede wszystkim pomoce terapeutyczne dla seniorów wspierają samodzielność i umożliwiają im prowadzenie bardziej aktywnego i satysfakcjonującego życia. Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że dzięki zastosowaniu pomocy terapeutycznych także codzienność osób pracujących z seniorami staje się łatwiejsza.
Wybór pomocy terapeutycznych jest duży i ciągle się powiększa. Oto 3 grupy pomocy terapeutycznych, które zawsze warto mieć pod ręką.
#1. Gry i planszówki
Gry i zabawy to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także skuteczna forma terapii. Na rynku dostępnych jest wiele gier planszowych wspierających stymulację umysłu, poprawę pamięci i koncentracji oraz redukcję stresu. Dla seniorów, którzy zmagają się z poczuciem osamotnienia, gry i zabawy stanowią również doskonałą okazję do interakcji społecznych. Wśród gier warto zwrócić uwagę na:
- Gry towarzyskie: gry, które inicjują interakcję z innymi uczestnikami np. kalambury.
- Gry i zabawy logiczne: takie jak szachy, które wymagają złożonych procesów myślowych.
- Gry karciane: oparte na talii kart, np. Memory, Uno, Wojna.
- Gry edukacyjne i słowne: pomoce wspierające rozwój seniora np. Scrablle, zwiększające zasoby słownika czynnego i biernego, gry planszowe tematyczne z pytaniami (quizami).
- Gry zręcznościowe: polegające na podtrzymywaniu sprawności motorycznej, np. Jenga wymagająca precyzji ręki.
Aby gry terapeutyczne były skuteczne, warto wprowadzać je do rutyny dnia seniora. Zaplanuj codzienne krótkie sesje gry, które będą zarówno relaksujące, jak i stymulujące. Szczególne cenne jest organizowanie spotkań międzypokoleniowych, kiedy gra pozwala na rozmowę z osobą z innej generacji.
#2. Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją
Odpowiednie pomoce terapeutyczne mogą pomóc w łagodzeniu objawów demencji i poprawie jakości życia. Warto sięgać po narzędzia zaprojektowane z myślą o osobach z demencją, które i prowadzą do stymulacji poznawczej. Są to m.in.:
- Gry planszowe renomowanych marek tworzących specjalnie dla osób z otępieniem, np. chorych na Alzheimera.
- Puzzle: zestawy puzzli składających się z małej ilości elementów, o prostej szacie graficznej i rysunku przywołującym wspomnienia.
- Pomoce do aktywizacji poznawczej: takie jak proste memory, karty, planszówki dostosowane do możliwości poznawczych seniora z demencją.
- Kolorowanki, klocki i pomoce sensoryczne: niezbędne do stymulacji małej motoryki, koordynacji ręka-oko oraz pobudzania zmysłów.
Duży wybór wartościowych pomocy znajdziesz na SeniorLux.pl. Z kodem SUPER_SENIOR_LUX_2024 otrzymasz na nie aż 10% zniżki (przy zakupie powyżej 150 zł).
W ofercie Senior Lux są pomoce dla osób w różnym stadium zaawansowania choroby. Dzięki temu wybierzesz pomoce idealnie dostosowane do aktualnych możliwości poznawczych chorego. Kliknij tutaj, by zobaczyć asortyment.
#3. Pomoce sensoryczne dla seniorów
Działając na różne zmysły, można pomóc w łagodzeniu objawów demencji, redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Odpowiednio dobrane pomoce terapeutyczne poprawiają nastrój i zwiększają zadowolenie z życia. Należy tu wymienić:
- Pomoce do stymulacji węchu: gotowe zestawy do treningu węchowego lub aromaterapii.
- Pomoce do stymulacji wzroku: zakładki do terapii poznawczej, mozaiki, drewniane układanki, puzzle.
- Pomoce do stymulacji dotykowej: narzędzia sensoryczne, piłki i kostki sensoryczne, maty, klocki, gniotki, masy plastyczne i sensoplastyczne.
- Pomoce do stymulacji słuchu: proste instrumenty muzyczne, płyty z muzyką lub dźwiękami natury, klocki sensoryczne wydające dźwięki.
Warto pamiętać również o pobudzaniu zmysłu smaku organizując różnorodne zajęcia kulinarne lub degustacyjne.
Podsumowanie
Pomoce terapeutyczne dla seniorów stanowią kluczowy element wsparcia w codziennej opiece i aktywizacji. Gry planszowe, narzędzia dedykowane osobom z demencją oraz pomoce sensoryczne to niezbędne akcesoria, które powinny znaleźć się w każdej placówce dla osób starszych. Dzięki nim praca z seniorami staje się łatwiejsza, a ich codzienne funkcjonowanie – bardziej satysfakcjonujące i pełne radości.
Pamiętaj, że każda mała zmiana, każda dodatkowa pomoc, może znacząco wpłynąć na komfort i dobrostan osoby starszej, dlatego warto inwestować w pomoce terapeutyczne i regularnie wprowadzać je do codziennej rutyny.
Niech ten artykuł będzie dla Ciebie inspiracją do poszukiwania tych najbardziej dopasowanych do potrzeb i możliwości Twoich podopiecznych!
Artykuł zawiera linki afiliacyjne (programy partnerskie). Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na zakup, my otrzymamy z tego niewielką prowizję na rozwój bloga. Link afiliacyjny nie ma wpływu na wysokość ceny i nic Cię nie kosztuje. Dzięki naszej współpracy możesz nawet odebrać zniżkę 10%!