You are currently viewing #SeniorkiPiszą: Już nie mama, jeszcze nie babcia. Kobieta 60+

#SeniorkiPiszą: Już nie mama, jeszcze nie babcia. Kobieta 60+

W naszym cyklu głos zabiera Magdalena Jakubiec-Cichańska, znana w sieci instagramerka prowadząca profil Perły w Wielkim Mieście. Zapraszam do lektury!


Tytułowe zdanie jest nieco prowokacyjne

Mamą jestem i będę do końca życia, pomimo że dzieci już jakby trochę wyrosły i wyfrunęły z domu. Babcią jestem i kto wie czy jeszcze chociaż raz nie zostanę.

Jeżeli mówimy o rolach społecznych to pełnię obydwie te role. Tyle, że nie o roli społecznej chciałam tu powiedzieć, a o sobie jako kobiecie, człowieku. Bo rola społeczna to jedno i z nią nie dyskutuję, ale ja i moje życie to już zupełnie inna sprawa. Na co dzień obserwuję, że kobiety pomiędzy 60. a 70. rokiem życia są w pewnym sensie niewidoczne. W każdym razie z pewnością niezauważane.

Bo jeżeli poruszamy temat aktywności zawodowej to cezurą wiekową jest 50-tka. Jeżeli rozmawiamy o babciach to raczej 70, 80 plus. Jeżeli mówimy o seniorach to też raczej 70 plus.  A gdzie się podziały kobiety w wieku pomiędzy 60 a 70 lat? No właśnie.

I tu spieszę z informacją. Jesteśmy. I jest nas dużo. Dojrzałych, często jeszcze aktywnych zawodowo, twórczych i kreatywnych kobiet.

Mamy już spore doświadczenie życiowe

Przeszłyśmy różne drogi i pokonałyśmy liczne zakręty. Wiemy czego chcemy i jesteśmy chyba dość kreatywne. A jeżeli jeszcze nie wiemy jak chciałybyśmy żyć dalej, to jesteśmy otwarte na nowe. Chętnie czerpiemy wiedzę z doświadczeń innych kobiet i nie boimy się przyznać do porażki. Od kilku lat prowadzę na Instagramie profil Perły w Wielkim Mieście. Tak, to właśnie o i dla kobiet 60 plus. Nie tylko oczywiście, ale głównie. Mam za sobą sporo doświadczeń życiowych i również sporo obserwacji oraz przemyśleń.

Kobiety przekroczywszy magiczną liczbę 60 nie zasiadają na kanapie. Nie zamykają się w domach tylko pełne nowej energii żyją według własnych zasad. Zaczynają podróżować, piszą książki, malują albo uprawiają sporty. Mają odwagę marzyć i te marzenia spełniają.

Miałyśmy pecha...

W czasach naszej młodości wpajano nam sztywne zasady, które zbyt często zamiast nam pomagać – ograniczały. Te wszystkie nie wypada, nie przystoi i nie można…

Zasady, które podcinają nam skrzydła przestają mieć rację bytu. Dlatego namawiam – odważ się być sobą. Pokaż jaka jesteś naprawdę. Wiek nie ma tu nic do rzeczy.

Nie ma mojej zgody na trzymanie się kurczowo niszczących stereotypów. Pora, żeby zmieniać zasady, przełamywać schematy. 60-letnia kobieta ma te wszystkie cechy, które przypisuje się kobietom 50- i 70-letnim, a do tego jest aktywna, kolorowa i twórcza.

Jesteśmy ogromną grupą społeczną, która z bliżej nieznanych mi powodów przestała być zauważana. Pora się pokazać. Niech nas zobaczą! 

Dołącz do akcji #Seniorki Piszą! #Seniorzy Piszą!

Zapraszam do unikalnej inicjatywy, jaką jest nasza akcja #SeniorzyPiszą. Jej celem jest zaprezentowanie twórczości seniorów, którzy nieustannie zaskakują nas swoim talentem i kreatywnością. Bez względu na to, czy jest to poezja, krótkie opowiadania, czy codzienne refleksje – każda forma ekspresji jest mile widziana i cenna.

Zachęcam Cię do dzielenia się pracami swoich podopiecznych, by pokazać światu bogactwo ich wyobraźni i talentu. Pamiętaj, że każdy tekst stanowi cenny wkład w naszą wspólnotę i ma moc inspirowania innych!

Napisz na super.senior@op.pl

Seniorzy Piszą
Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz