Historia tych chińskich ćwiczeń sięga już XIII wieku, a z ich pozytywnego wpływu na ciało i umysł korzystają kolejne pokolenia na całym świecie. Mowa o Tai Chi i Qi Gong, które w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Od kilku miesięcy tej formy relaksu uczą się seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskiego.
Zainteresowanie zajęciami z Tai Chi i Qi Gong wśród ostrowskich seniorów ze środowiska uniwersyteckiego, polegającymi na sztuce panowania nad swoim ciałem i umysłem, wzrasta z miesiąca na miesiąc. Miniony rok akademicki w OUTW pokazał, że to dobry pomysł na aktywizację starszych do tego stopnia, że pod okiem instruktora Tai Chi i Qi Gong – Adama Jakubka, zdecydowali się również poćwiczyć w okresie wakacyjnym.
Tai Chi to rodzaj chińskiej gimnastyki. Zaletą tej aktywności jest to, że można ją uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy stan zdrowia, a każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Pomijając, że to szansa na poprawę kondycji, to również nasze ciało staje się bardziej elastyczne, lepiej pracujemy nad oddechem, a co najistotniejsze – nasz stan zdrowia w wielu przypadkach może ulec znacznej poprawie. Przekonał się o tym osobiście Adam Jakubek, co zachęciło go do pogłębiania wiedzy z tego zakresu i poświęcania czasu na ćwiczenia z innymi.
Pełen radości, entuzjazmu i dynamizmu stosunek starszych do tych ćwiczeń wzbudza podziw i szacunek. Zobaczyliśmy to na spotkaniach seniorów ostrowskiego uniwersytetu z Adamem Jakubkiem w dniach 4 i 18 lipca 2024 roku na terenie ośrodka Piaski-Szczygliczka.
A co mówili uczestnicy tych ruchowych zajęć na świeżym powietrzu?
Generalnie stwierdzali, że chińskie ćwiczenia są kluczem do zdrowia i szczęścia. Jedna z pań stwierdziła, że to znakomita forma relaksu, wspaniały sposób na wyciszenie, odprężenie, rozluźnienie, spokój i wypoczynek. Wszystkie mięśnie pracują! To dla niej recepta na gorsze dni. Druga zauważyła, że to dobrze spędzony czas, urozmaicenie jesieni życia, znakomita rozrywka, wytchnienie, odsapnięcie od codziennych kłopotów. Po każdych ćwiczeniach – dodała stała bywalczyni treningów – czujemy się fantastycznie zrelaksowani, nabieramy sił do pokonywania przeciwności losu. To prawdziwa odskocznia od szarej rzeczywistości. W mojej pamięci pozostaje wypowiedź jednej z pań uczestniczących w tych zajęciach od początku istnienia sekcji Tai Chi w OUTW, która mówiąc o swoich wrażeniach apelowała do otaczających ją osób: Odkryj przyjemność chińskich ćwiczeń, aby zapomnieć o stresującej codzienności. Zanurz się w Tai Chi, a twoje wyobrażenie o relaksie zmieni się na zawsze!
Instruktor, Adam Jakubek podkreśla, że dzięki regularnym treningom świadomie oddychamy, jest to też jakaś forma medytacji, skupienia. Drugim ważnym aspektem – zauważył – jest rozciąganie mięśni, ścięgien oraz poszerzanie zakresu ruchu. To ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Walorów zdrowotnych znalazłoby się dużo więcej, jednak istotne jest jeszcze to, że dzięki treningom można się zrelaksować, wyciszyć, a przede wszystkim zwolnić na chwilę przy codziennym natłoku pracy i stresu.
Ta fascynująca forma aktywności, wprowadzona niedawno do programu zajęć ostrowskiego uniwersytetu, szybko znalazła uznanie wśród naszych słuchaczy – mówi Aleksandra Biegańska, prezes OUTW. Atrakcyjność zajęć stała się nieodzowna dla ich skuteczności edukacyjnej. Rozwinięte zainteresowania uczestników, dostarczające im wiele satysfakcji, są zapowiedzią, że chińskie ćwiczenia wzbogacą na kolejne lata działalność naszego uniwersytetu.
Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Archiwum OUTW