You are currently viewing Zamieniła kryzys w szansę! Tak powstały publikacje aktywizacyjne dla seniorów

Zamieniła kryzys w szansę! Tak powstały publikacje aktywizacyjne dla seniorów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd się wzięły publikacje aktywizacyjne dla seniorów? To wynik nieustannych prób aktywizacji w czasie pandemii. O pomyśle, który zaowocował całą serią wartościowych publikacji pisze Barbara Górnicka-Naszkiewicz, autorka. Poznaj jej historię!

Pandemia niespodziewanie zmieniła życie seniorów. Zamknięci w swoich domach, odcięci od codziennych aktywności i towarzystwa, potrzebowali wsparcia oraz sposobu na aktywne spędzanie czasu. Ale było to zadanie niełatwe!

Aktywizacja w czasie pandemii? To dopiero wyzwanie!

Mijał dzień po dniu, a ja wciąż myślałam, co zrobić, by bez wychodzenia z domu mogli zadbać o swój dobrostan. Jedną z form dotarcia do nich był wydawany przeze mnie miesięcznik Super Senior, który otrzymywali bezpłatnie poprzez sieć wsparcia sąsiedzkiego. Inną formą aktywizacji, jaką zorganizowałam spontanicznie była akcja lokalna „Podziel się książką z seniorem”. Miałam jednak świadomość, że to kropla w morzu potrzeb.

Pewnego dnia zobaczyłam ogromny strach w oczach swoich najbliższych. Rodzice będący przed osiemdziesiątką zaczęli po prostu wycofywać się z życia. Było to dla mnie bardzo bolesne przeżycie, ale i impuls do działania. Pomyślałam, że skoro oni nie mogą wychodzić, ta aktywizacja przyjdzie do nich. Tak zrodziła się myśl wydania publikacji aktywizacyjnych. Nie książek, które odstraszają swoją objętością i trudnością zadań, ale zeszytów ćwiczeń o lekkiej, przystępnej formule.

Publikacje aktywizacyjne dla seniorów – strzał w dziesiątkę!

Bardzo szybko powstała pierwsza książka Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów, która była zarówno formą aktywizacji poznawczej, jak i odskoczną od codzienności. Łamigłówki przeplatane ciekawostkami i humorem przypadły mojej mamie do gustu. Przetestowałam je też w zaprzyjaźnionym lokalnie środowisku senioralnym – sprawdziły się idealnie! Idąc krok dalej, wykorzystałam możliwości nowoczesnych technologii i ćwiczenia zostały wydane również w formacie do druku na domowej drukarce (pdf). Dzięki temu seniorzy mieli do nich dostęp łatwo, szybko i bezpiecznie. O to mi właśnie chodziło!

Kolejne „ćwiczeniówki” rozwijały inne kompetencje. Książka Senior rozwija talent plastyczny otworzyła osoby starsze na pasję, Mandala. Kolorowanka z cytatami motywacyjnymi wyciszała i inspirowała do działania w domowym zaciszu, a Senior ćwiczy bystre oko służyła podtrzymywaniu sprawności i koordynacji ręka-oko. Wartość książek dla seniorów w tamtym okresie jest nie do przecenienia. Proste rozwiązanie na trudne czasy pozwoliło seniorom utrzymać aktywność bez wychodzenia z domu, przetrwać ten trudny czas.

Pandemia odeszła, publikacje zostały i… powstają kolejne!

Sama nie spodziewałam się, że pomysł, który narodził się spontanicznie w trudnych czasach, stanie się początkiem czegoś wyjątkowego. Seria wydawnicza „Super Senior” przekształciła kryzys w szansę. Do dziś cały pakiet książek aktywizacyjnych stanowi wsparcie dla osób starszych, ale jest z powodzeniem wykorzystywany przez animatorów, terapeutów, edukatorów i opiekunów w codziennej pracy. Stale powstają kolejne publikacje aktywizujące różne obszary i rozwijające potencjał osób starszych. Wszystkie znajdziesz w Akademii Super Seniora.

Jeśli masz pomysł, co jeszcze mogłabym stworzyć dla seniorów, terapeutów, opiekunów i edukatorów napisz do mnie!

Udostępnij, będzie mi miło!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!