You are currently viewing Poezja – sposób na wieczną młodość? Aktywizowanie seniorów poprzez twórczość literacką

Poezja – sposób na wieczną młodość? Aktywizowanie seniorów poprzez twórczość literacką

Aktywizowanie seniorów poprzez twórczość literacką wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Mając trochę wiedzy i odpowiednie pomoce dydaktyczne można zaprosić ich do świata literatury lub rozwinąć istniejące talenty. Jak to zrobić? O tym w artykule.

Twórczość literacka w aktywizowaniu seniorów. Dlaczego warto?

Pisanie wierszy pozwala seniorom na rozwijanie swojego intelektualnego potencjału, poprawę koncentracji i pamięci. Dzięki twórczości literackiej seniorzy mogą także zwiększyć swoją samoocenę i poczucie własnej wartości, co ma niebagatelny wpływ na ich dobrostan. Przelewanie na papier swoich przemyśleń wpływa też na lepsze zrozumienie i wyrażenie własnych emocji. 

Twórczość literacka stanowi skuteczne narzędzie w aktywizacji seniorów, ponieważ pozwala na rozwój osobisty w każdym wieku. Aktywizacja osób starszych poprzez zajęcia z poezją jest ciekawym pomysłem na zagospodarowanie wolnego czasu i sprawdzi się nawet u osób mocno ograniczonych ruchowo lub zdrowotnie. Otwarcie się na świat poezji przyczynia się do poprawy samopoczucia i realnie podnosi jakość życia. 

Aktywizacja seniorów poprzez zajęcia poetyckie – nie tylko rozwój wewnętrzny

Organizowanie zajęć aktywizacyjnych inicjujących lub wspierających twórczość poetycką niesie wiele korzyści. Pisanie wierszy wymaga skupienia i koncentracji, a to przyczynia się do pobudzenia pracy umysłu. Dzięki regularnemu pisaniu seniorzy mogą ćwiczyć swoją pamięć i kreatywność. Mają przy tym mnóstwo zabawy! 

Tworzenie wierszy lub innych tekstów pozwala też na rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych, bogaci słownik czynny i bierny. Ćwiczenie różnych technik pisarskich pobudza wyobraźnię i zdolności posługiwania się językiem.

Warto wspomnieć, że twórczość literacka może również przyczynić się do integracji społecznej seniorów. Uczestnictwo w warsztatach stanowi okazję do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń. To wszystko sprawia, że twórczość poetycka może stanowić źródło satysfakcji i radości. Dzięki tworzeniu własnych tekstów seniorzy realizują się. Czują się młodzi duchem!

Twórczość literacka może stanowić też skuteczną formę terapii dla seniorów. Pisanie pamiętników czy opowiadań pozwala przepracowywać trudne emocje i doświadczenia, a to przyczynia się do poprawy ich samopoczucia. 

Jak pracować z seniorami – amatorami pisania?

Aktywizacja osób starszych poprzez zajęcia poetyckie musi opierać się na założeniu, że każdy może pisać wiersze, bez względu na swoje dotychczasowe doświadczenia literackie. Pamiętaj, że pisanie to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale także pasji i zaangażowania. Ważne jest, aby usunąć wewnętrzne opory i otworzyć seniora na twórczość. Żeby pisać, trzeba po prostu próbować swoich sił jak najczęściej!
 

Sukces w pisaniu zależy od indywidualnych zdolności, ale nie o to chodzi w aktywizowaniu poprzez poezję! Najważniejsza jest dobra zabawa i rozwój wewnętrzny, jakie przynosi pisanie wierszy. Nie pozwól zatem, by senior porównywał się z innymi pisarzami lub stracił motywację w przypadku niepowodzenia. 

Aby umożliwić seniorom podejmowanie zajęć literackich, skorzystaj z gotowych materiałów do pracy. Szczególnie polecam publikację „Zabawy literackie. Karty pracy dla seniorów”. Zawiera ona aż 30 kart gotowych do pracy o różnym stopniu trudności. Aby z nimi pracować, nie trzeba się uprzednio przygotowywać do zajęć. Wystarczy je wydrukować i wszystkie potrzebne zagadnienia senior ma już przed sobą. Polecenia są proste, a karty dostosowane graficznie i merytorycznie do możliwości osób starszych. Karty pracy zawierają mnóstwo przykładów oraz ciekawy materiał ilustracyjny, dzięki temu pracuje się z nimi bardzo przyjemnie.  

Warto z nich korzystać, bo to gotowe materiały do pracy, które rozwijają wiele kompetencji. Są to m.in. ćwiczenie precyzji językowej, nazywanie uczuć i emocji, świadome operowanie słowem, wzbogacenie języka (np. w związki frazeologiczne i przysłowia). Dzięki nim senior wyćwiczy otwartość na opisywanie przeżyć wewnętrznych, uczuć, operowanie prostymi środkami poetyckimi (porównanie, epitet), opisywanie wrażeń zmysłowych (smak, zapach, wygląd, dźwięk).

Podsumowanie

Twórczość literacka to doskonały sposób aktywizacji seniorów. Pisanie poezji pozwala na rozwijanie intelektualnego potencjału i wyrażanie emocji w formie słowa pisanego. Warto zachęcać seniorów do pisania, bo podejmowanie takich zajęć jest bardzo satysfakcjonujące.

Udostępnij wpis, będzie mi miło

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!