Ostrów Wielkopolski jest miastem rozśpiewanych ludzi. Od lat szczyci się istnieniem wielu chórów z ogromnym dorobkiem artystycznym. Jednym z nich jest Stowarzyszenie Śpiewacze „LIRA”, skupiające w swoich szeregach niewidomych, słabo słyszących i innych osób niepełnosprawnych, od 45 lat nieprzerwanie obecne w przestrzeni kulturalnej Ostrowa Wielkopolskiego i regionu.
O wartości chóru „LIRA” oraz płomiennej miłości chórzystów do muzyki mogliśmy się przekonać podczas Koncertu Jubileuszowego 45-lecia działania chóru pt. „Dopóki żyjemy, śpiewu nigdy nie brakuje” pod dyrekcją Magdaleny Nowickiej, jaki odbył się w dniu 25 listopada 2023 roku w dużej sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury.
Witając członków i licznie zgromadzonych miłośników Chóru „Lira”, Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego pogratulowała im jubileuszu 45-lecia istnienia. Podkreśliła, że Śpiewacze „Lira” pokazuje głębokie oddanie muzyce i sztuce wokalnej. Podziękowała za wszystkie lata, w których członkowie chóru brzmieniem swoich głosów wprowadzają publiczność w niezwykły świat piękna i emocji. W imieniu Ostrowa Wielkopolskiego wyraziła wdzięczność za rozsławianie miasta swoim śpiewem i sercem. Niech kolejne lata pełne będą nowych melodii, inspiracji i wspólnych triumfów. Życzyła dalszych sukcesów, dobrego zdrowia oraz wielkiej satysfakcji płynącej ze śpiewu. Niech Wasze muzyczne serca wypełnia duma z tak niezwykłego jubileuszu.
Lata, które minęły były naznaczone pracą wielu ludzi – dyrygentów, chórzystów i przyjaciół chóru, którzy od lat dokładają wielu starań, aby z sukcesami realizować zamierzone przedsięwzięcia muzyczne – mówiła Marzena Szykuła, prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego „LIRA”. Przypominając wiele ciekawych wydarzeń z minionych 45.lat istnienia chóru wyraziła nadzieję, że jego fascynująca historia będzie dla wielu źródłem bezcennej inspiracji. Zaprezentowany przez nią rys historyczny chóru „Lira” spotkał się z burzliwymi oklaskami widowni.
Chór szturmem zdobył serca słuchaczy, wykreował magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość oraz poczucie bliskości i jedności. W programie usłyszeliśmy utwory wykonywane przez chór na przestrzeni wielu lat oraz obecne, co stworzyło klimat zadumy nad tym co było i co przed nami. Koncert rozpoczął Hymnem chóru „LIRA”, a zakończył brawurowo wykonanym utworem „Dziś razem”. Z wielkim uznaniem publiczności spotkała się pieśń „Mój rodzinny dom”, do której słowa napisała członkini chóru Krystyna Kasprzak. Na szczególny podziw zasługują soliści zespołu: Katarzyna Szukalska, Honorata Frankiewicz, Marlena Wojtczak, Krystyna Kasprzak i Ryszard Zapart. Widać było jak muzyka potrafi łączyć ludzi.
To był piękny wieczór, pełen muzycznych wzruszeń, serdecznych słów i przyjaznych melodii. Wspaniałe wykonanie utworów ludowych, patriotycznych, biesiadnych, okolicznościowych oraz „standardów światowych” wzruszyło wiele skołatanych serc, stworzyło fantastyczny klimat spotkania, przywołało ciepłe myśli i uczucia, sprawiło, ze uczestnicy koncertu przeżyli radosne, niezapomniane chwile. Były łzy, uśmiech i nadzieja. W koncercie wystąpili gościnnie Regina Plewa-Gad – sopran i Armand Perykietko – bas baryton.
Członków Stowarzyszenia Śpiewaczego LIRA w ciepłych słowach pozdrowiła Marzena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej podkreślając jego niezwykły dorobek i rangę na arenie krajowej i międzynarodowej. Życzyła, aby kolejne lata były pasmem sukcesów chóru i pozwoliły na pełną realizację zamierzonych planów. Niech towarzyszą Wam wspomnienia tylko dobrych chwil i dobrych emocji, a Ostrów Wielkopolski wciąż bije w Waszych sercach.
Towarzystwo Śpiewacze „ LIRA” otrzymało niezwykłe wyróżnienia. Z rąk Minister Marzeny Maląg Odznakę Honorową PRIMUS IN AGENDO Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a z rąk Karola Marszała, prezesa Południowowielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr ODZNAKĘ HONOROWĄ ZŁOTĄ za zasługi w pracy społecznej Związku.
Następnym poruszającym akcentem było wręczenie przez prezesa Karola Marszała i członka Zarządu Wojciecha Zielezińskiego ODZNAK HONOROWYCH Związku Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski za szczególne zasługi druhnom: Katarzyna Szukalska, Barbara Koralewska, Marianna Kupczak, Marzena Szykuła, Seweryna Dolata, Maria Mąkosza, Krystyna Puchalska, Marlena Wojtczak oraz druhom Jerzy Janicki i Eugeniusz Stodolny.
Gratulując wyróżnionym śpiewakom przyznanych im odznaczeń prezes Karol Marszał stwierdził, że kiedy śpiewa „LIRA” i słyszymy te dobrze znane nam nuty – poruszają się serca i przez chwilę czujemy się lepiej, otuleni. Życzył, aby członkom chóru nie zabrakło bliskości drugiego człowieka, by zawsze mieli wokół siebie ludzi życzliwych i pomocnych.
W imieniu Stowarzyszenia Śpiewaczego „LIRA”, prezes Marzena Szykuła podziękowała wszystkim za gratulacje i życzenia a publiczności za ciepłe przyjęcie, za to, że docenili czas, energię i serce, jakie członkowie chóru włożyli w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. To dodaje nam sił i motywuje do pracy.
Dla Magdaleny Nowickiej to wielki zaszczyt prowadzić chór złożony ze wspaniałych i utalentowanych ludzi, którzy pokazują, jak w starszym wieku, borykając się z niepełnosprawnością, można odnosić sukcesy, być docenianym i podziwianym. Czerpie od nich niesamowitą energię, starając się dawać w zamian podobną. Wyraziła przekonanie, że przy stale wzbogacanym repertuarze, chór „Lira” zaskoczy jeszcze niejeden raz swoich starych i nowych sympatyków.
Zdaniem Marii Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, które patronuje chórowi „LIRA”, chórzyści dzięki swoim osiągnięciom nie tylko rozsławili Ostrów Wielkopolski, ale także przyczynili się do popularyzacji polskiej pieśni chóralnej i kształtowania estetycznej wrażliwości mieszkańców miasta.
Prowadząca Koncert Jubileuszowy Aleksandra Kiełb-Szawula podziękowała chórowi za niezwykłą przygodę i wspaniałą muzyczną podróż. Zachęciła, aby okazywać chórowi „LIRA” wdzięczność za wkład w działalność kulturalną swojego miasta, za godne reprezentowanie Ostrowa Wielkopolskiego podczas koncertów w kraju jak i poza jego granicami.
Patrząc na dorobek chóru „LIRA” w minionym 45.leciu wszystkim jej członkom i dyrygentom wyrażamy szacunek, uznanie i podziękowanie za otwarte serce, za aktywne realizowanie swoich pasji, za wzruszające chwile i bogatą paletę artystycznych wrażeń, za dawanie poprzez śpiew radości innym i wprowadzanie ich do lepszego, barwniejszego życia. Życzymy wielu kolejnych wspaniałych lat owocnej pracy, zdrowia i radości ze wspólnego muzykowania.