Starzenie się to naturalny proces, który dotyka każdego człowieka. Niestety wraz z wiekiem rośnie liczba potencjalnych przyczyn odczuwania bólu, a jednocześnie spada zdolność organizmu do regeneracji. Dlatego seniorzy często skarżą się na dolegliwości bólowe o większym lub mniejszym nasileniu. Jakie choroby mogą je wywołać? Sprawdź, które leki mogą przynieść ulgę.
Najczęstsze przyczyny bólu u seniorów
W wyniku starzenia się organizmu zachodzi w nim szereg zmian fizjologicznych, które negatywnie wpływają na jego kondycję. Spada elastyczność tkanek i gęstość kości, pogarsza się wzrok, a stawy nie pracują już tak dynamicznie, jak kiedyś.
Wszystko to zwiększa ryzyko poważnych urazów – każdy upadek może wiązać się ze złamaniem kości i innymi bolesnymi konsekwencjami. Dodatkowo ograniczone możliwości regeneracji znacznie wydłużają proces powrotu do zdrowia.
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu u seniora, do których należą m.in. nowotwory czy powikłania po półpaścu i innych chorobach zakaźnych. Często wynika on także z chorób przewlekłych, z których najczęstsze to:
- choroba zwyrodnieniowa stawów – stopniowe zużywanie się chrząstki stawowej prowadzi do zwiększonego tarcia w stawach, a także do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego i bólu,
- reumatoidalne zapalenie stawów – to choroba autoimmunologiczna, która również obejmuje stawy. Wywołuje ból, obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości,
- przewlekła niewydolność żylna – często dotyka osób starszych. Objawia się bólami i skurczami nóg, widocznymi żylakami, obrzękami i przebarwieniami skóry na łydkach. Dolegliwości nasilają się w ciągu dnia, a często są szczególnie mocno odczuwane w nocy,
- neuropatia cukrzycowa – w wyniku stale podniesionego stężenia glukozy we krwi może dojść do uszkodzenia nerwów. Pacjent odczuwa wtedy bóle, mrowienie i pieczenie kończyn[1].
Jak złagodzić ból towarzyszący osobie w podeszłym wieku?
Leczenie bólu u seniorów powinno odbywać się pod okiem lekarza. Dolegliwości o podłożu zapalnym mogą doraźnie zmniejszyć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (NLPZ). Hamują one syntezę prostaglandyn, czyli substancji odpowiadających za rozwój i podtrzymywanie stanu zapalnego, a także za odczuwanie bólu.
Przedstawicielem NLPZ jest np. deksketoprofen, który łagodzi dolegliwości o nasileniu niewielkim do umiarkowanego. Dodatkowo wpływa on także na przewodzenie bodźców bólowych, dzięki czemu może zapobiec transformacji bólu ostrego w przewlekły. Deksketoprofen wykazuje dobry profil bezpieczeństwa, ponieważ ulega szybkiemu rozkładowi w tkankach obwodowych, dzięki czemu jego wpływ na organizm jest ograniczony. Mimo to efekt przeciwbólowy utrzymuje się nawet do 8. godzin – wynika to z migracji leku do ośrodkowego układu nerwowego[2].
Wpływ stylu życia na odczuwanie bólu u seniorów
Styl życia ma ogromny wpływ na samopoczucie. U osób starszych warto zwrócić uwagę na:
- aktywność fizyczną – pobudza krążenie, poprawia ruchomość stawów i wzmacnia mięśnie,
- prawidłową masę ciała – nadwaga i otyłość nadmiernie obciążają układ kostno-szkieletowy,
- zbilansowaną dietę – pozwoli uniknąć niedoborów witamin i minerałów niezbędnych dla organizmu,
- ograniczenie używek – papierosy i alkohol działają prozapalnie oraz zwiększają ryzyko wielu chorób przewlekłych.
Chociaż ból nie jest nieodłącznym elementem starzenia się, to wiele zmian fizjologicznych i wynikających z nich chorób może go wywołać. Dlatego ważna jest profilaktyka – regularne badania, zdrowa dieta i aktywny tryb życia. To pozwoli spowolnić postęp schorzeń przewlekłych i zredukować odczuwane w ich wyniku dolegliwości.
[1] Tuszyński P. K. (red.), Opieka farmaceutyczna nad pacjentem geriatrycznym, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków, Wydanie II 2020.
[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.
Artykuł sponsorowany