Fundacja na Rzecz Seniorów „BONUM VITAE” i AGE Platform Europe realizują projekt i kampanię społeczną dotyczącą problemu wykluczenia ze względu na wiek #AgeizmKrzywdzi.
„Równe prawa w każdym wieku” – to hasło akcentuje problem dyskryminacji ze względu na metrykę. Choć starzenie się jest naturalnym procesem, to jednak w społeczeństwie jego obraz pełen jest krzywdzących stereotypów. Odpowiedzią na ten problem jest projekt #AgeizmKrzywdzi z poruszającą kampanią, która pokazuje, jak myślenie i mówienie o starości wpływa na zdrowie i samopoczucie osób starszych i nawołuje do zmiany.
Stary, czyli jaki? Ageizm i jego odzwierciedlenie w języku
O starości nie mówi się prawie wcale w przestrzeni publicznej albo operuje się uproszczonymi schematami. Tymczasem nasze słowa mają ogromna moc kształtowania rzeczywistości. Od każdego z nas zależy, czy starość będzie postrzegana jako pełna kolorów, czy bezbarwna. W spocie kampanii każda osoba z wielopokoleniowej grupy odpowiada jednym słowem na pytanie polskiego aktora Jerzego Rogalskiego – „Stary, czyli jaki?”.
Padają różne odpowiedzi pokazujące odmienne podejścia do tematu. Wśród nich te stereotypowe, uproszone, które prowadzą do dyskryminacji ze względu na wiek. Z tego powodu seniorzy często z góry traktowani są jako osoby słabsze, zależne, bezbronne, a wręcz niepotrzebne, będące ciężarem dla społeczeństwa. To przekłada się na ich codzienność i nie pozwala wykorzystać w pełni własnego potencjału. Odczuwają nierówności w strefie zawodowej, społecznej, ale także i w mediach czy ochronie zdrowia. Spot kończy się mocnym hasłem:
„To od Ciebie zależy, jak będzie postrzegana starość. Nie pozwól, by okazała się bezbarwna i smutna! Pamiętaj, ageizm krzywdzi”.
Manifest równości w każdym wieku
Dyskryminacja ze względu na wiek zwykle nie wynika ze złej woli, ale po prostu z braku wiedzy na temat realiów życia i potrzeb osób starszych. Zawsze należy ją traktować tak samo poważnie jak inne formy dyskryminacji, dlatego istotnym elementem projektu – obok kampanii społecznej – jest manifest, do którego warto dołączyć. Każdy z nas może dać wyraz sprzeciwu wobec ageizmu, wypełniając prosty formularz na stronie projektu tutaj.
W Manifeście AGE Platform Europe apeluje do Parlamentu Europejskiego w jego kolejnej kadencji o:
Promowanie równości w każdym wieku
- Rozszerzenie istniejących ram prawnych UE dotyczących dyskryminacji ze względu na wiek, poza obszar zatrudnienia,
- Podnoszenie świadomości na temat ageizmu,
- Zajęcie się wielokrotną dyskryminacją,
- Gromadzenie oraz publikowanie statystyk dotyczących dyskryminacji,
- Wsparcie w przygotowaniu Konwencji ONZ w sprawie praw osób starszych.
Promowanie partycypacji i aktywnego starzenia
- Umożliwienie zaangażowania i uczestnictwa osób starszych we wszystkich aspektach życia,
- Zagwarantowanie osobom starszym równego dostępu do kluczowych podstawowych dóbr i usług,
- Umożliwienie płynnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi okresami życia,
- Promowanie solidarności międzypokoleniowej.
Zapewnienie autonomii i dobrostanu osób starszych
- Wzmocnienie pozycji starszych pracowników w życiu zawodowym,
- Zabezpieczenie adekwatności emerytur i świadczeń minimalnych,
- Zapobieganie oraz ochronę osób starszych przed wszelkimi formami nadużyć i przemocy,
- Wzmocnienie autonomii i niezależności osób starszych poprzez ogólnodostępną opiekę długoterminową.
AGE Platform Europe dąży, by działać na rzecz przyjęcia unijnej strategii na rzecz równego traktowania osób starszych, żądając koordynacji działań wszystkich dyrekcji Komisji Europejskiej, która to powinna być prowadzona przez Dyrekcję Generalną ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, odpowiedzialną za kwestie równości. Działania te będą możliwe dzięki przywróceniu przy Parlamencie Europejskim Grupy Międzyparlamentarnej ds. Starzenia się i Solidarności Międzypokoleniowej.
Jeśli Ty również sprzeciwiasz się ageizmowi i chcesz walczyć o równość bez granicy wiekowej, POPRZYJ MANIFEST.
Tylko wspólnie możemy zmieniać oblicze starości!
#płatnawspółpraca