You are currently viewing Międzypokoleniowa debata oksfordzka

Międzypokoleniowa debata oksfordzka

4 grudnia w Białymstoku odbyła się Międzypokoleniowa Debata Oksfordzka pod hasłem „Wolność od uprzedzeń wzmacnia komunikację międzypokoleniową”.

Debata oksfordzka jest rodzajem dyskusji, w której naprzeciw siebie stają dwie strony – propozycji i opozycji. Zadaniem pierwszej z nich jest udowodnienie prawdziwości określonej tezy, zaś drugiej – jej obalenie. Charakterystyczne dla debaty oksfordzkiej jest to, że uczestnicy znają wcześniej tezę, aby móc się do niej właściwie przygotować. Jedną z podstawowych zasad debaty oksfordzkiej jest argumentowanie za lub przeciw prawdziwości postawionej tezy z szacunkiem do oponenta i całkowite wykluczenie argumentów ad personam.

Spotkanie otworzyła Marszałkini Bożena Bednarek, witając uczestników i publiczność. Wyjaśniła pokrótce zasady debaty oksfordzkiej, podała tezę, nad którą będzie toczyć się bój słowny i zarządziła pierwsze głosowanie, mające na celu ustalenie ile osób, jeszcze przed dyskusją, popiera założenie, a ilu jest przeciw niemu. Sekretarzyni, Jolanta Maria Dzienis, sprawnie policzyła głosy, a wynik – 20 głosów za i 7 przeciw, zapisała na przygotowanej tablicy.

Bożena Bednarek rozpoczyna debatę. Fot. organizatora

Jako że wypowiedzi uczestników debaty przebiegają według wcześniej ustalonego porządku – począwszy od pierwszego mówcy strony propozycji, a kończąc na czwartym mówcy strony opozycji, Marszałkini, której rolą jest wywoływanie kolejnych mówców, rozpoczęła dysputę, zapraszając do wypowiedzi stronę propozycji, którą reprezentowali – Bożenna, Kacper, Krystyna i Natalia. Następnie przekazała pałeczkę stronie opozycji w składzie – Anna, Julia, Maria oraz Wiesława.

Pierwsi mówcy zdefiniowali pojęcia obecne w tezie oraz zarysowali swoje płaszczyzny argumentacyjne. Drudzy mówcy przedstawili konkretne argumenty w ramach przedstawionych przez pierwszego mówcę płaszczyzn oraz poparli je przykładami. Trzeci mówcy kontrargumentowali przedstawiane dowody strony przeciwnej. Czwarci zaś mówcy podsumowali całość debaty – zarówno argumenty strony własnej, jak i przeciwnej.

Każdy z mówców miał na wypowiedź określony czas – 3 minuty, czego pilnowała Sekretarzyni ze stoperem w ręku.

Oprócz mówców, po zakończeniu ich wypowiedzi, swoje zdanie wyraziło kilka osób z publiczności, będących zarówno za, jak i przeciw tezie. Po wysłuchaniu całości debaty Marszałkini zarządziła głosowanie końcowe. Podliczone głosy wykazały, że chociaż większość sali nadal była za tezą, to świetna argumentacja ławy opozycja zadziałała i 7 osób zmieniło zdanie.

To była wspaniała batalia słowna! Najlepszymi mówczyniami debaty okazały się Natalia z ławy propozycji i Julia z ławy opozycji. Dziękujemy cudownej młodzieży i bijemy brawo seniorom, zarówno mówcom, jak i publiczności, czyli wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.

Międzypokoleniowa debata oksfordzka „Wolność od uprzedzeń wzmacnia komunikację międzypokoleniową” była ukoronowaniem projektu „Siła Społeczności w różnorodności”, zorganizowanego przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku w partnerstwie z PolskNorsk forening Razem=Sammen.

Krystyna Cylwik przedstawia swoje stanowisko podczas debaty. Fot. organizatora

W przedsięwzięciu tym, realizowanym w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, a przeznaczonym dla seniorów i młodzieży licealnej, wzięły udział dziennikarki obywatelskie międzypokoleniowego portalu podlaskisenior.pl, należące do obu grup wiekowych, Wiktoria Markowska, Patrycja Klimiuk oraz Jolanta Falkowska i Jolanta Maria Dzienis, będące zarazem grupą inicjatywną, która zorganizowała tę międzypokoleniową debatę oksfordzką.

Jolanta Maria Dzienis
red. Podlaski Senior

Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jako pierwszy otrzymasz wartościowe treści!

👉 Pomysły i inspiracje aktywizacyjne

👉Artykuły poradnikowe i eksperckie

👉Nowe wydania magazynu Super Senior

👉Informacje o nowych wpisach na bloga, artykułach, wywiadach, recenzjach

👉i wiele innych!

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz