You are currently viewing Jak pracować z seniorami, by się nie wypalić?

Jak pracować z seniorami, by się nie wypalić?

Praca z seniorami ma swoją specyfikę. Dla wielu osób jest powołaniem, które wymaga nie tylko umiejętności praktycznych, ale także empatii, cierpliwości i wytrwałości. Codzienna konfrontacja z różnorodnymi potrzebami, ograniczeniami fizycznymi i poznawczymi seniorów oraz wielozadaniowość mogą wystawiać nasze możliwości na próbę. Co zrobić, by uniknąć wypalenia zawodowego w pracy z seniorami? O tym w artykule.

Praca z seniorami niesie za sobą wiele wyzwań, ale również bogactwo doświadczeń i satysfakcję z możliwości pomagania innym. Jednak nieodłącznym jej elementem jest stres. Codzienne stawianie czoła różnorodnym wyzwaniom może prowadzić do poczucia presji i zmęczenia psychicznego.

Wielozadaniowość, konieczność szybkiego podejmowania decyzji oraz częste sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego. Dodatkowo, praca z seniorami często wiąże się z obserwacją pogarszającego się stanu zdrowia i mobilności podopiecznych, co może być trudne emocjonalnie.

W obliczu wyzwań związanych z utrzymaniem jakości opieki przy ograniczonych zasobach, rodzi się również frustracja. To zatem bardzo ważne, by przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu w pracy z seniorami. Jak to zrobić? Oto 3 ważne zasady.

Utrzymuj pozytywne nastawienie

Mimo że codzienna praca z seniorami nie jest łatwa, starajmy się zachować pozytywne nastawienie. Optymizm i uśmiech mogą pomóc poprawić nastrój zarówno nasz, jak i naszych podopiecznych. Pamiętaj, że Twoja postawa może mieć wpływ na ich samopoczucie i jakość życia.

Nie zawsze dzień wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Może zdarzyć się, że wiele spraw nie idzie po Twojej myśli. Zmęczenie fizyczne opieką, trudny charakter seniora, zachowania reaktywne lub opór przed aktywizacją – tego wszystkiego nie możesz brać do siebie. Są rzeczy, na które po prostu nie masz wpływu i musisz to zaakceptować.

Zachowaj cierpliwość, bądź empatyczna i nie oczekuj wielkich rezultatów swoich działań. Często zbyt ambitne podejście do pracy skutkuje frustracją, a stąd już mały krok do wypalenia zawodowego.

 

Zwracaj uwagę na swoje potrzeby

Praca z seniorami jest emocjonalnie i fizycznie wyczerpująca. Dlatego po pracy pamiętaj o dbaniu o swoje własne potrzeby i znajdź choć chwilę dla siebie. Po stresującym dniu koniecznie idź na spacer – najlepiej do parku.

Jeśli ciągle myślisz o ważnych sprawach na jutrzejszy dzień – napisz je na kartce. W ten sposób uwolnisz głowę przed ciągłą obawą o zapomnienie i zapewnisz sobie spokojniejszy sen.

Często słyszę, że w domu terapeuci spędzają wiele godzin na przygotowywanie materiałów czy dekoracji do pracy. Takie podejście skutkuje brakiem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i może pociągnąć za sobą problemy w życiu rodzinnym. Jak tego uniknąć?

Korzystaj z tego, co już jest wypracowane. Zrób dekoracje, które posłużą Ci na kilka okazji – koniecznie z seniorami! Wymyśl coś, z czym dadzą sobie radę, zaangażuj choćby w drobne zajęcia. Podobnie z materiałami do pracy – korzystaj z gotowych scenariuszy zajęć, poradników, książek i kart pracy. Zamiast na siłę „wymyślać koło na nowo”, dostosuj już istniejące materiały do potrzeb i możliwości swoich podopiecznych. Czasem odpuść z narzucaniem obowiązków samej sobie.

Nie będę pisać tu, że regularne odpoczywanie, dobry sen i aktywność fizyczna są kluczowe dla zachowania Twojego dobrego samopoczucia – to oczywiste. Ale czy faktycznie praktykowane? Znajdź czas na to, co sprawia ci przyjemność, oderwij się od codziennych obowiązków i naładuj baterie.

Korzystaj ze wsparcia

Nie bój się prosić o pomoc, gdy tego potrzebujesz. Poszukaj wsparcia u swoich koleżanek i kolegów z pracy, przełożonych lub specjalistów, jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z trudnościami.

Inwestuj w swój rozwój osobisty poprzez naukę nowych umiejętności, czytanie książek, uczestnictwo w szkoleniach czy kursach. To pomoże Ci czuć się pewnie w zawodzie i ograniczy stres związany z wyzwaniami zawodowymi. Nie popadaj w marazm, kiedy jest Ci ciężko – rozwijaj się!

Pamiętaj, że na tym blogu zawsze znajdziesz pomocne zagadnienia, a w Akademii Super Seniora gotowe materiały do pracy i kursy, warsztaty i szkolenia. A jeśli czegoś brakuje lub masz konkretny problem, z którym nie masz się do kogo zwrócić – napisz do mnie. Coś z tym zrobię 😊

Akademia Super Seniora
Kliknij, by przejść do Akademii Super Seniora

Podsumowanie

Praca z seniorami bywa stresująca i wymagająca, ale również satysfakcjonująca i pełna wartościowych doświadczeń. Warto pamiętać, że każdy dzień to nowa szansa na pomaganie innym i sprawianie, że życie starszych osób staje się lepsze. Zastosowanie się do powyższych wskazówek może pomóc utrzymać równowagę i efektywnie wykonywać nasze obowiązki, zapobiegając wypaleniu zawodowemu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz