You are currently viewing Tego jeszcze nie było! Książka o dojrzałej sztuce kochania [wywiad z Autorkami]

Tego jeszcze nie było! Książka o dojrzałej sztuce kochania [wywiad z Autorkami]

W czasie poznańskich targów Viva Seniorzy odbędzie się premiera książki Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania. Skąd wziął się pomysł na książkę przełamującą tabu i jaką wartość wnosi ona w optykę patrzenia na seksualność osób dojrzałych i starszych? O tym rozmawiam z autorkami poradnika – Klaudią Latosik i Olgą Żukowicz, edukatorkami seksualnymi prowadzącymi projekt Srebrny Warkocz.

Przeglądając książkę Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania zastanawiałam się, skąd wziął się pomysł na napisanie takiej książki?

Prawie od samego początku prowadzenia projektu edukacyjnego Srebrny Warkocz miałyśmy marzenie, aby napisać książkę o dojrzałej seksualności. Inspirowałyśmy się w swojej pracy Joan Price, edukatorką seksualną osób dojrzałych z USA, która napisała kilka książek, a także naszą Michaliną Wisłocką, autorką „Sztuki kochania” i „Sztuki kochania. 20 lat później”. 

Czy łatwo było znaleźć wydawcę do publikacji, która podejmuje temat owiany w Polsce jeszcze tabu?

Na forum dla osób dojrzałych Wolni od metryki, które prowadzi Aleksandra Laudańska, znalazłyśmy informację o cudownym wydawnictwie Silver. Wydawnictwo prowadzone przez Iwonę Krynicką skupione jest na książkach dla Silversów. Postanowiłyśmy się skontaktować z Iwoną z propozycją wydania poradnika „Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania”. Iwona podeszła do tematu z szacunkiem i uważnością, wzbudził jej zainteresowanie. I udało się! Po kilku miesiącach rozmów i ustaleń mogłyśmy wspólnie działać i rozpocząć pracę nad książką. Czy było to łatwe? My miałyśmy to szczęście, że trafiłyśmy na wydawczynię, która podeszła do tematu z otwartością, mimo że cały czas seks dojrzałych to temat tabu w Polsce.

Co było najtrudniejsze podczas pracy nad książką?

Z prozaicznych rzeczy to pogodzenie codziennej pracy na etacie, życia rodzinnego i rozwoju zawodowego (jako terapeutki szkolimy się sporo) z czasem poświęconym na pisanie książki. Przez kilka miesięcy przeznaczyłyśmy na to cały swój wolny czas – wieczory w tygodniu i weekendy.

Zależało nam też, aby książka była czytelna i zrozumiała dla naszych czytelniczek i czytelników, aby nie używać zbyt specjalistycznego języka, a przede wszystkim, aby nikogo nie pouczać, ani nie mówić, jak powinno wyglądać jego życie seksualne.

Bardzo dbałyśmy o to, aby pokazać różnorodność i piękno dojrzałej seksualności. Jesteś aktywna/y seksualnie dobrze, nie interesuje Cię teraz seks, a dobrze się z tym czujesz, też ok. My pokazujemy możliwości, zachęcamy do zadawania pytań, odkrywania i eksplorowania własnej seksualności. Niełatwym zadaniem było także pogodzenia dwóch aspektów przy pisaniu poradnika seksuologicznego, który musi opierać o aktualną, sprawdzoną wiedzę i zarazem być wspierający dla czytelników.

Dla kogo jest ta książka i jaką wartość wnosi w optykę patrzenia na seksualność osób dojrzałych i starszych?

Pisząc „Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania” skupiłyśmy się na osobach 55+. Jest to jednak umowna granica wieku i nie oznacza, że ktoś młodszy nie może jej przeczytać, zważywszy, ze wiek menopauzy w Polsce to 51 lat, to ostatnia miesiączka i związane z nią objawy mogą pojawić się w przypadku niektórych kobiet dużo wcześniej. Zatem każdy, kto zauważa, że jego ciało zmieniło się, pewne rzeczy są już niemożliwe, odczuwa różne trudności seksuologiczne związane z naturalnym procesem starzenia się, może sięgnąć po nasz poradnik.

„Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania” obala wiele mitów nt. seksu w starszym wieku, pokazuje co w dojrzałej seksualności zmienia się i co można z tym zrobić, zachęca do czułego przyjrzenia się swojej seksualności – bez krytyki i oceniania.

Książka zawiera ponad 30 ćwiczeń – do samodzielniej praktyki, jak i w parze oraz piękne rysunki przedstawiające osoby starsze w czasie spotkania seksualnego. Rysunki są zmysłowe i sensualne, nie pornograficzne, i przedstawiają prawdziwe dojrzałe ciała. Zależało nam, aby nasi odbiorcy patrząc na nie, mogli się utożsamić z nimi. W czasie lektury poradnika popatrzeć i powiedzieć „Odnajduję w tym rysunku siebie”.

„Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania” już jest dostępne w przedsprzedaży na stronie internetowej Oficyny Wydawniczej Silver www.silverow.pl a premiera książki odbędzie się w czasie poznańskich targów Viva Seniorzy na stoisku wydawnictwa – 29 i 30 września. Zachęcamy też serdecznie do obserwowania nas na Facebooku, tam publikujemy posty o tym, gdzie będzie można się z nami spotkać i porozmawiać o książce.

Znajdziecie nas jako Srebrny Warkocz. Jesteśmy ciekawe Waszych odczuć i wrażeń po lekturze.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!