You are currently viewing Sztuczna inteligencja wykrywa demencję po głosie. Zobacz jak!

Sztuczna inteligencja wykrywa demencję po głosie. Zobacz jak!

Technologia Sound Objects to pionierski krok w diagnostyce chorób otępiennych. Sztuczna inteligencja pomoże na wcześniejsze i dokładniejsze diagnozowanie oraz monitorowanie postępu chorób otępiennych. W jaki sposób? O tym w artykule.

Mowa tu o Vivid Mind, metodzie wykrywania zaburzeń funkcji poznawczych, która wykorzystuje zaawansowaną technologię analizy dźwięku. Narzędzie zaopatrzone jest w system detekcyjny, który pozwala na wczesną diagnostykę chorób otępiennych poprzez analizę próbek głosu pacjenta. To pierwszy na świecie test oparty o obiektywne parametry pozwalający na przeprowadzenie samodzielnego wstępnego badania pod kątem chorób otępiennych.

Narzędzie przygotował zespół Spectrum Insights, który od 2021 roku pracuje nad stworzeniem testów funkcji kognitywnych i pomocą milionom ludzi na całym świecie. Dzięki doświadczeniu zespołu w medycynie, psychologii, neurologii, kwestiach regulacyjnych, sztucznej inteligencji, biznesie i finansach dostarczy nową jakość w opiece zdrowotnej. Spółka działa w partnerstwie badawczo-rozwojowym z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu i EIT Health.

Jak działa Vivid Mind?

Za pomocą zwykłego smartfona i krótkiego nagrania głoski „aaaa” generujemy widmo głosu ludzkiego zawierające ponad 200 milionów danych (data points). Algorytmy AI identyfikują następnie subtelne zmiany charakterystyczne dla wczesnych objawów demencji. Wszystko to trwa mniej niż minutę.

Technologia Sound Objects (Obiekty dźwiękowe), stosowana w Memeo Web Diagnostics, rewolucjonizuje podejście do wczesnej diagnozy chorób otępiennych, oferując możliwość identyfikacji pierwszych objawów. O szczegółach tej technologii i jej skuteczności przeczytasz w publikacji naukowej Metoda przesiewowa służąca do wczesnego wykrywania demencji przy użyciu dźwiękowych obiektów jako biomarkerów głosowych

Obiekty dźwiękowe to unikalne, opatentowane przez Vivid Mind podejście do dekompozycji, separacji i analizy dźwięku z wykorzystaniem metody i algorytmów wektorowania dźwięku. Ta zaawansowana metodologia przetwarzania sygnału oparta jest na opatentowanym modelu sinusoidalnym, który oferuje radykalnie nowe podejście do obliczeniowej analizy sceny słuchowej (tzn. maszynowego słuchania).

Jak i gdzie zrobić test?

Celem zespołu Vivid Mind jest zapewnienie osobom cierpiącym na choroby otępienne możliwości uzyskania kompleksowej opieki medycznej, zaczynając od wczesnego wykrywania choroby, a następnie kierując na ścieżkę leczenia. Warto zrobić taki test przesiewowy sobie lub wykonać komuś np. w rodzinie. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie Memeo Health i nagrać swój głos.

Próbka głosu zostaje przetworzona i przeanalizowana przez algorytm i przesłana do klasyfikatora. Na koniec pacjent otrzymuje informację o zaleceniu udania się na wizytę u specjalisty lub wykonywaniu badań kontrolnych (lub opieki) w gabinecie lekarza rodzinnego.

Jeśli chcesz zrobić taki test – napisz do nas! Dzięki współpracy z Fundacją Senior Plus dysponujemy pulą kodów dla swoich Czytelników i Klientów.

Podsumowanie

Vivid Mind wykorzystuje przełomową technologię Sound Objects, czyli zaawansowaną metodologię przetwarzania sygnału, która opiera się na opatentowanym modelu sinusoidalnym. Daje to możliwość zastosowania nowego podejścia, czyli maszynowego słuchania. Taka metoda analizy sceny słuchowej pozwala na wczesną identyfikację pierwszych objawów chorób otępiennych na podstawie analizy głosu pacjenta.

Szkolenie Aktywizacja poznawcza - jak stymulować umysł w wieku senioralnym
Kliknij w baner i dołącz do kursu w Akademii Super Seniora
Udostęnij

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Zapisz się do newslettera!👋

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści

👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów

👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne

👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych

Nie bój się spamu! Wysyłam tylko najlepsze treści!

Dodaj komentarz