28 i 29 listopada na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu odbyła się niezwykle ważna konferencja zorganizowana przez Fundację Via Salutis. Dwudniowe wydarzenie poświęcone poradnictwu gerontologicznemu i edukacji do starości zgromadziło wybitnych ekspertów, których innowacyjne podejście do starzenia się i wsparcia seniorów wprowadziło uczestników w nową erę myślenia o polityce senioralnej.
Uroczystego otwarcia dokonała Marzena Okła-Drewnowicz, Minister ds. Polityki Senioralnej, podkreślając wagę tego rodzaju inicjatyw dla rozwoju społecznego. Konferencja rozpoczęła się od wykładów dotyczących poradnictwa gerontologicznego w Polsce. Prelegentki – Joanna Wawrzyniak, Alicja Przepiórska Ułaszewska oraz Agnieszka Żelwetro – z pasją opowiadały o pierwszych miesiącach funkcjonowania nowatorskiego projektu, jaki realizują w Fundacji Via Salutis, czyli Mobilnej Poradni Psychogerontologicznej.
Wśród zaproszonych prelegentów byli także Anetta Pereświet-Sołtan, Katarzyna Kucia-Garncarczyk Krzysztof Pławecki oraz Piotr Stelmaszewski, którzy przedstawili różne aspekty poradnictwa dedykowanego osobom starszymi i ich otoczeniu.
Niezwykle inspirujące było wystąpienie prof. Zofii Szaroty na temat poradnictwa gerontologicznego, która w swoim wykładzie podkreślała, że:
Warto powalczyć o edukację do starości. Niezależność decyzyjna jest kluczowa. Starość nie została nam dana, ale zadana – potraktujmy ją jako zadanie do odrobienia.
Równie ciekawym punktem programu konferencji były warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Buśk, członkinię zespołu eksperckiego Fundacji Via Salutis. Uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami na temat potrzeb i wyzwań, jakie wiążą się z poradnictwem gerontologicznym. To właśnie dzięki takim interaktywnym elementom konferencja zyskała wymiar praktyczny, angażując nie tylko ekspertów, ale i osoby zainteresowane tematem.
Edukacja do starości: innowacja czy konieczność? Drugi dzień konferencji
Kolejny dzień edukacyjny, czyli konferencja pod nazwą „4 Age: Edukacja do starości – innowacja czy konieczność?” również obfitował w ważne tematy, dyskusje i przemyślenia. Eksperci zgodnie podkreślali, że dziś tematem starości trzeba zainteresować wszystkie pokolenia. Agnieszka Żelwetro, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog podkreślała, że wiedza na temat różnych profili starzenia i o patologii starzenia jest bardzo potrzebna.
Nie szukajmy deficytów, bo obszar działania jest ogromny, a lęk zostaje. Trzeba zaopiekować się tym lękiem, by nie dezorganizować wiedzy i możliwości, które jeszcze osoby starsze mają. W tym naszym myśleniu zawiera się wiele naszych lęków i stereotypów
– apelowała Agnieszka Żelwetro z Fundacji Sztukowanie Pamięci, Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie.
Z kolei prof. Zofia Szarota podsumowała, że mamy dziś do czynienia z ludyfikacją kultury i edukacji do starości i stwierdziła dobitnie, że efekty aktywizacji seniorów w UTW przekładają się na wolne łóżka geriatryczne. Organizacja czasu dla siebie w późnej dorosłości owocuje lepszym dobrostanem osób starszych. I to jest mocny argument, by stawiać na aktywizację seniorów.
Zmiana optyki spojrzenia na starość
Warto przywołać głos Alicji Przepiórskiej Ułaszewskiej, która rozważała przed jakimi problemami stoi planowana Edukacja do starości wprowadzona do szkół.
To trudne wyzwanie, by w kulturze polskiej szkoły wprowadzić spotkania bez ocen. Trudne i dla ucznia, gdy przychodzi nie nauczyciel przekazywać wiedzę i oceniać, ale przyjdzie autorytet, partner, by zachęcić, by zobaczyć siebie w starości. Aby zastanowić się wspólnie, jak wykorzystać ten czas, by mieć taką starość i być uczestnikiem życia społecznego
– podkreślała Alicja Przepiórska Ułaszewska, psychogerontolożka z Fundacji Via Salutis.
Bogata merytorycznie konferencja pokazała, że Fundacja Via Salutis – dzięki swojej innowacyjnej działalności i zaangażowaniu w rozwój poradnictwa gerontologicznego – staje się jednym z liderów zmian w postrzeganiu starości w Polsce.
Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcam do obejrzenia nagrań z dwóch dni konferencji na fanpage’u fundacji Via Salutis, jak i na jej stronie internetowej, gdzie znajdziecie nie tylko wiedzę, ale mnóstwo dobrych praktyk i projektów realizowanych przez tę prężnie działającą organizację społeczną.